wtorek, 20 czerwca 2017

Odmłodzone kamienice przy ulicy Sienkiewicza 18 i 20.


W 2015 roku zakończył się remont dwóch  kamienic przy ulicy Sienkiewicza 18 i 20. W budynkach powstało dwanaście dodatkowych mieszkań.
Kamienice przeszły gruntowny remont od fundamentów poprzez stropy aż po więźbę dachową. Podciągnięto też ogrzewanie i wymieniono sieć wodno-kanalizacyjną.
W budynku pod dwudziestką zwiększono liczbę mieszkań do 32. Remont tej kamienicy kosztował 7,7 mln zł, bo dodatkowo odtworzono w niej balkony i zwieńczenie szczytu dachu. Na sąsiednią eklektyczną kamienicę miasto wydało 5,5 mln złotych.


Odnawiane budynki przy ulicy Sienkiewicza to zabytki, bardzo piękne czynszowe kamienice wzniesione w XIX wieku. Budynek pod numerem 18 ma eklektyczną fasadę z neorenesansowymi detalami, natomiast ten pod numerem 20 to jeden z rzadkich w Łodzi przykładów architektury neogotyckiej. Architekt zastosował tu żółte lico ceglane wzbogacone cegłą czerwoną i elementami pokrytymi tynkiem.

Sienkiewicza 18:


Kamienica została wybudowana w 1893 roku według planów architekta Stefana Jana Lemene. Należała do spółki założonej przez Ruchlę Łaję i Jakuba (Arona) Schlesser. Następnie została sprzedana Annie i Stanisławowi Antoniewskim i do wybuchu II wojny światowej jeszcze kilkakrotnie zmieniała właściciela.


Pierwotnie był to obiekt dwupiętrowy, w którym roku dobudowano trzecią kondygnację nie wiadomo.


Budynek ma eklektyczną fasadę z neorenesansowymi detalami. 


Na bocznej ścianie budynku pod numerem 18 powstał mural z Arturem Rubinsteinem (czytaj TUTAJ).


Druga kamienica,  przy Sienkiewicza 20 reprezentuje ciekawy, neogotycki styl.
Została wzniesiona w 1897 roku  przez żydowskie małżeństwo Herszę i Mindla Talermanów i pozostała w ich rękach do roku 1939.  Jej projekt sporządził architekt Franciszek Chełmiński.


Na tej posesji po ukończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej, zamieszkał architekt żydowskiego pochodzenia Lewek (Lew, Leon) Doński. Wspólnie z H. Goldbergiem od roku 1912 prowadził firmę "Ojkos".
Wcześniej w kamienicy mieściło się m.in. "Polferries" - Morskie Biuro Podróży, Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W tym miejscu istniał cyklodrom, którego właścicielem był Michał Konkorski.


Neogotycka fasada kamienicy przyciąga wzrok zarówno strukturą, detalem, jak i materiałem. Wykonana została z dwukolorowej cegły skontrastowanej z elementami tynkowanymi, co nadaje jej szczególnego wyrazu. Mimo materiału, w którym trudno stworzyć motywy dekoracyjne, kamienica sprawia wrażenie bardzo ozdobnej i bogatej.
Ostrołukowe zakończenia obramień okiennych wykonane z czerwonej cegły kontrastują zarówno z jasnymi płaszczyznami tynku, jak i żółtym kolorem cegły tworzącej elewację.


Ceglane przypory między oknami pierwszego piętra oraz jasne pilastry między oknami drugiego piętra doskonale wpisują się w neogotycką konwencję fasady, którą dopowiadają szczyty wieńczące boczne ryzality.


W 2012 roku na zlecenie Miasta Łódź RWSL pracownia architektoniczna sp. z o.o. wykonała konserwatorskie wielobranżowe opracowanie projektowe, którego celem było przywrócenie świetności wnętrzom i fasadzie, a przy okazji powstały dwie niezwykłe wizualizacje obu kamienic.
Poniżej wizualizacje wykonane przez RWSL  (Recovering Wasted Structure of Lodz):


Takiej wizualizacji jeszcze nie było: tłem dla odnowionej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 18 jest…  grzyb dymu po wybuchu bomby w Nowym Centrum Łodzi 😉.
Kolejna, kolorowa i bajkowa wizualizacja przedstawia sąsiedni budynek (Sienkiewicza 20):


Obie kamienice zostały przywrócone do życia w ramach programu Mia100 Kamienic.

źródła:
Michał Domińczak, Artur Zaguła. Typologia łódzkiej kamienicy.
Agnieszka Magnuszewska [w:] Nasze Miasto http://lodz.naszemiasto.pl
Recovering Wasted Structure of Lodz

Fot. Monika Czechowicz