piątek, 29 stycznia 2021

Budowa Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Centrum Nauki i Techniki EC1.


Trwa budowa Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Centrum Nauki i Techniki EC1.
Powstaje wyjątkowy ośrodek wystawiennictwa, edukacji i popularyzacji kultury audiowizualnej. Projekty inwestycyjne są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach POIiŚ 2014-2020. Instytucja współprowadzona przez Miasto Łódź oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Multimedialna i narracyjna ekspozycja Kino Polonia opowie nam o historii rodzimego kina, Mechaniczne oko zabierze w wędrówkę od współczesnego filmu cyfrowego po pierwsze latarnie magiczne, a w Materii kina będzie można poznać wszystkie fazy realizacji filmów, realizując swój własny.


Powstała już unikalna filmowa wystawa NCKF Spot, znajdująca się na parterze Centrum Nauki i Techniki.


Wybierając się na wycieczkę po Centrum Nauki i Techniki, nie zapomnijcie wstąpić do NCKF Spot, znajdującego się na parterze centrum. Tu dowiemy się jak wyglądał i działał najstarszy polski projektor filmowy – biopleograf…

Biopleograf Kazimierza Prószyńskiego.
"Światło", miesięcznik poświęcony fotografii i wiadomościom z nią związanym", rok 1899.
Biblioteka Narodowa (źródło: Polona)

Biopleograf z końca XIX wieku autorstwa Kazimierza Prószyńskiego był jednym z pierwszych polskich urządzeń do rejestracji i projekcji filmowych. Nie zachował się do dzisiejszych czasów, dlatego NCKF w 2018 roku przygotował jego wierną – i w pełni sprawną! - replikę. Zobaczymy też zrekonstruowaną wersję pierwszego polskiego filmu Powrót birbanta. Zjawiskowe kostiumy Kaliny Jędrusik (Lucy) i Anny Nehrebeckiej (Anki) wprowadzą nas w klimat Ziemi Obiecanej.


Kalina Jędrusik, grając filmową Lucy ("Ziemia Obiecana", reżyseria Andrzej Wajda, rok 1974), prowokowała nie tylko zachowaniem, ale także odważnym strojem – pikanterii czerwono-złotemu żakietowi dodawały czarne pióra!

Kostium Anny Nehrebeckiej, filmowej Anki.

Kostium Anny Dymnej, w którym grała Barbarę Radziwiłłównę 
w serialu "Królowa Bona" w reżyserii Janusza Majewskiego (1980).


Pochodząca z lat 80. XIX wieku unikatowa latarnia magiczna umożliwiała wyświetlanie trzech niezależnych od siebie obrazów. Na świecie zachowały się tylko trzy egzemplarze tego sprzętu – w tym jeden w NCKF-ie.


Francuska zabawka optyczna z 1880 roku to jedno z pierwszych urządzeń zapowiadających nadejście kina. Sercem wynalazku jest obrotowy bęben z umieszczonym w środku papierowym paskiem z kadrami oraz układem małych lusterek – kiedy nim zakręcimy, namalowane postaci sprawią wrażenie ruchomych…
Gdy zechcemy odpocząć po filmowym spacerze, będziemy mogli usiąść z książką w czytelni NCKF-u i porozmawiać o naszych ulubionych fabułach.


Latarnia magiczna, zabytkowe kamery i projektory, kostiumy z największych polskich produkcji, filmowe plakaty i książki – to wszystko, i o wiele więcej, można będzie zobaczyć w przestrzeni NCKF Spot.


Poza wystawami w NCKF-ie działać będzie trzysalowe kino i ultranowoczesna biblioteka z pracownią multimedialną, umożliwiająca dostęp do zdigitalizowanych zasobów polskiego i światowego kina. Można tu będzie znaleźć akademie filmowe, zajęcia z edukacji audiowizualnej, odbywać się będą spotkania z gwiazdami i kawiarnie - można tu będzie spędzić długie godziny...
Otwarcie NCKF-u planowane jest na 2023 rok.


NCKF SPOT wystawa filmowa na parterze CNiT /wejście w ramach biletu do Centrum Nauki i Techniki EC1, będzie zapewne możliwe zaraz po zniesieniu ograniczeń dla przestrzeni publicznych związanych z Covid19/

Fot. Monika Czechowicz
Fot. archiwalne Interia Film 
oraz Polona.

Centrum Nauki i Techniki EC1, ul. Targowa 1/3
Parking dla gości, ul. Dowborczyków 7.
Kontakt: nckf@ec1lodz.pl.