wtorek, 23 października 2018

Miś Colargol na Bajkowym Szlaku w Łodzi.


Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.
„Łódź Bajkową" tworzy 17 rzeźb z brązu. W ramach projektu wyemitowano także lokalną monetę „Łódka" z podobiznami wybranych bajkowych postaci. Pomysłodawcą projektu jest Piotr Trzankowski.
Głównym celem projektu jest promocja Łodzi pod kątem jej dziedzictwa filmowego (promocja marki „Łodzi filmowej"), ze szczególnym uwzględnieniem dorobku łódzkiej animacji. Rzeźby są stawiane w miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów i związanych z łódzkim przemysłem filmowym.


Pod koniec sierpnia 2011, decyzją Zarządu Województwa Łódzkiego, w ramach konkursu, miastu Łodzi przyznano dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości prawie 517 tys. PLN na realizację projektu Promocja marki Łodzi filmowej poprzez realizację nowego szlaku turystycznego „Łódź Bajkowa" w latach 2012-2013. Całkowity koszt projektu wynosi 608 tys. PLN. W Łodzi odsłonięto nowy pomnik bajkowej postaci. To Miś Colargol – postać stworzona przez francuską pisarkę Olgę Pouchine w latach 50. XX wieku. 


Dzięki staraniom francuskiego producenta Alberta Barille (twórca takich seriali jak „Był sobie człowiek” czy „Były sobie odkrycia” w firmie Procidis) w latach 1968–1974 w wytwórni Se-ma-for w Łodzi powstał 53-odcinkowy serial lalkowy "Przygody Misia Colargola". Kierownikiem artystycznym, współautorem scenariusza oraz autorem scenografii jest Tadeusz Wilkosz. Muzykę do serialu skomponowali Mireille (odc. 1-27) i Jean Michel Defaye (odc. 28-53).

"Dziennik Popularny", rok 1976.

Telewizyjny miś znany jest w Polsce i Francji jako Colargol, w USA, Wielkiej Brytanii jako Barnaby, w Kanadzie jako Jeremy.
Z materiałów z serialu zrealizowano trzy kinowe, pełnometrażowe filmy:
"Colargol na Dzikim Zachodzie" w 1976
"Colargol zdobywcą kosmosu" w 1978
"Colargol i cudowna walizka" w 1979 

Piosenka tytułowa rozpoczynająca bajkę "Przygody misia Coralgola" (źródło: YouTube.pl)


Colargola można zobaczyć na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Traugutta. Colargol trafi docelowo w okolice Dworca Fabrycznego, na tę chwilę uniemożliwiają to przeprowadzane remonty.


Na odsłonięciu misia był jego twórca, Tadeusz Wilkosz. - Cieszę się, że miś trafił do Łodzi, mam nadzieję, że zostanie przeniesiony bliżej Dworca Fabrycznego i będzie atrakcją dla turystów – mówił.

Tadeusz Wilkosz (ur. 9 marca 1934 w Krakowie) 
– reżyser filmów animowanych, scenarzysta i scenograf. Zajmuje się głównie animacją lalkową.
(źródło:  www.misie.com.pl)

W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Filmowej w Wyższej Szkole Przemysłu Artystycznego w Pradze. Po praktyce w czeskich studiach filmów animowanych rozpoczął pracę w Studiu Filmów Lalkowych w Tuszynie, przekształconym później w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. W roku 1959 zadebiutował filmem „Mysie figle”. Jako reżyser zrealizował w Se-ma-forze ponad 30 filmów lalkowych, następnych 100 powstało pod jego kierownictwem artystycznym, przy współudziale scenariuszowym i autorstwie projektów plastycznych.
Jest ojcem (scenariusz, scenografia, kierownictwo artystyczne, reżyseria niektórych odcinków) ulubionych bohaterów trzech telewizyjnych seriali dla dzieci: „Przygody Misia Coralgola”, „Trzy Misie” i „Pingwin Pik-Pok”. Jego filmy docenione zostały zarówno w kraju, jak i na świecie, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
Filmografia pełnometrażowa:
Colargol na Dzikim Zachodzie” (1977),
Colargol zdobywcą kosmosu” (1978),
Colargol i cudowna walizka” (1979),
Niezwykłe przygody pluszowych misiów” (1990),
Mamo, czy kury potrafią mówić?” (1997).
Tajemnica kwiatu paproci” (2004) - jest to 134 pozycja w filmografii reżysera i jego 6 film pełnometrażowy.

Rzeźbę misia wykonali Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek. Jest to dziesiąta postać na szlaku bajkowej Łodzi.


Źródła:

www.bajkowa.lodz.pl

Fakt24 https://www.fakt.pl
ŁÓDŹ ESKA lodz.eska.pl
Fot. Tadeusza Wilkosza pochodzi ze strony www.misie.com.pl
Film pochodzi ze strony YouTube.pl

Przeczytaj jeszcze w baedekerze:

Fot. Monika Czechowicz