wtorek, 14 marca 2023

IGNACY PŁAŻEWSKI. FOTOGRAF ŁODZI.

Łódź w latach 50/60. 
Fotografia przedstawia zabawę taneczną odbywającą się w letniej kawiarni na terenie Arturówka.
Fot. Ignacy Płażewski/ zbiory Muzeum Miasta Łodzi/

W swej twórczości był Płażewski romantykiem. Zdjęcia robił z dużym zaangażowaniem emocjonalnym. Nie ma w nich żadnej spekulacji i udziwnień, są czytelne i klarowne. 

Fotografia przedstawia budynki mieszkalne znajdujące się na osiedlu im. Włady Bytomskiej oraz zaparkowany przy ulicy samochód marki Warszawa M-20.

Fotografia przedstawia dzieci bawiące się na trzepaku przy blokach znajdujących się na osiedlu im. Włady Bytomskiej.

Fotografie te świadczą o trafności spostrzeżeń artysty, wnikliwej obserwacji ludzi, wydarzeń i otaczającego ich świata.

Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca derwniane domy na Widzewie. Na pierwszym planie widać grupkę rozmawiających ze sobą kobiet.

Fotografia przedstawia widok na Plac Zwycięstwa od strony ulicy Targowej, w tle dawne domy familijne zakładów Karola Scheiblera.

Jego zdjęcia w interesujący sposób prezentują zabudowę architektoniczną Łodzi, sceny rodzajowe, kolejne pory dnia i pory roku. Fotografie te opowiadają nie tylko o samym mieście, lecz także o ludziach, którzy w nim mieszkają. 

Fotografia wykonana przy al. Politechniki, przedstawia budynki elektrowni  EC-2 i... łodzian.

Plac w Parku Źródliska, z widoczną w tle estradą w kształcie altany.

Dawna fabryka Markusa Silbersteina przy ulicy Piotrkowskiej 242.

Płażewski niekiedy zadziwiał swoimi pomysłami. Zwracał uwagę na obrazy, obok których niejeden człowiek przeszedłby obojętnie. On zapisywał je na kliszy, tworząc w ten sposób bezcenny dla Łodzi portret miasta z epoki PRL.

Fragment ulicy Narutowicza wraz ze znajdującym się przy niej pod numerem 68 budynkiem Uniwersytetu Łodzkiego. Po drugiej stronie widać dwa zaparkowane samochody marki Warszawa M-20.

Fotografia przedstawia nieistniejącą już kamienicę  na rogu ulicy Piotrkowskiej i Andrzeja Struga (do 1946 roku ulica Andrzeja) pod adresem Piotrkowska 95.

Brzeg stawu w parku Widzewskim. W tle widoczny budynek kawiarni.

Ignacy Płażewski (1899-1977)
- fotograf, historyk, wydawca, honorowy członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor książek z dziedziny fotografii.
(źródło fotografii: Ignacy Płażewski (muzeumzamoyskich.pl) )

Ignacy Płażewski był członkiem tajnego harcerstwa i uczestnikiem walk 1918–1920. Ukończył Szkołę Nauk Politycznych w Warszawie. Był wydawcą Biblioteki Domu Polskiego – najtańszej polskiej książki w prenumeracie i naczelnikiem wydziału Państwowego Wydawnictwa Książek we Lwowie.

"Rozwój", dodatek ilustrowany 1929.

W czasie II wojny światowej Płażewski został pozbawiony zawodu wydawcy i zajął się profesjonalnie fotografią. W 1944 roku został mianowany szefem Wojskowego Instytutu Naukowo Wydawniczego. W 1950 roku w stopniu pułkownika został wyrzucony z wojska i aresztowany. Po powrocie do fotografii został organizatorem ruchu fotograficznego w powojennej Łodzi

Zdjęcie przedstawia ulicę Tuwima, widok w kierunku zachodnim.

Budynek Związku Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA", ul. Moniszki 4a.

Płażewski zorganizował oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego i został jego pierwszym prezesem. Przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików kierował jakiś czas Łódzką Delegaturą ZPAF, następnie przez wiele lat był prezesem łódzkiego okręgu związku.

"Dziennik Łódzki", rok 1960.

Budynek Palmiarni w parku Źródliska I.

Fotografia Ignacego Płażewskiego, lata 60. XX wieku.
Park im. Władysława Reymonta, w tle widoczna dawna willa Eugeniusza Geyera (ulica Przybyszewskiego 10, do 1920 roku ulica Zarzewska, w latach 1920-1940 i 1945-1952 ulica Napiórkowskiego).

"Dziennik Łódzki", rok 1961.

Ignacy Płażewski uczestniczył w licznych salonach fotograficznych. Miał cztery pośmiertne indywidualne wystawy. 

Fotografia Płażewskiego przedstawiająca pałac Poznańskich, mieszczący się przy zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej od strony parku Staromiejskiego. Na zdjęciu widać kobiety spacerujące po alejce parkowej.

Modernistyczne kamienice w tak zwanym "stylu '37" przy zbiegu al. Kościuszki i Mickiewicza.

Opierając się na długo gromadzonej bibliotece fotograficznej Ignacy Płażewski ostatnie lata poświęcił pisaniu książki „Dzieje fotografii polskiej”, by, jak mówił, "...żadna więcej dyscyplina sztuki nie pozostała bez spisanej historii".

Spojrzenie w przeszłość polskiej fotografii”/ wybór ilustracji Jerzy Płażewski, Warszawa: PIW, 1982 (wyd. II pod zmienionym tytułem: „Dzieje polskiej fotografii 1839-1939” Warszawa: Książka i Wiedza, 2003.

Muszla koncertowa w Parku Julianowskim. Fot. Ignacy Płażewski.

Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca fragment pasażu miejskiego znajdującego się pomiędzy ulicą Piotrkowską a al. Kościszki.

W zbiorach ikonograficznych Muzeum Miasta Łodzi znajduje się obszerna kolekcja zdjęć autorstwa Ignacego Płażewskiego.

Skwer z placem zabaw znajdujący się pomiędzy ulicą Piotrkowska a al. Kościuszki.

Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca widok na Plac Zwycięstwa od strony Parku Źródliska, w tle dawne domy familijne zakładów Karola Scheiblera.

"Dziennik Łódzki", rok 1977.

Fotograf zmarł 22 sierpnia 1977 roku w Łodzi. Został pochowany na Cmentarzu Zarzew. 
Wszystkie zamieszczone fotografie fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi.
oraz stron:
Wycinki prasowe ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Budynek należący do Wojskowej Akademii Medycznej znajdujący się na placu 9 Maja.
Fot. Ignacy Płażewski.
Źródła:
Ignacy Płażewski – Wikipedia, wolna encyklopedia
Ignacy Płażewski (muzeumzamoyskich.pl)
Fotografowie 1946–2006. Słownik biograficzny fotografów polskich.
O kolekcji fotografii autorstwa Ignacego Płażewskiego w zbiorach ikonograficznych Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Ignacy Płażewski – Spojrzenie w przeszłość polskiej fotografii.

Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca dawną fabrykę Izraela K. Poznańskiego. W momencie powstawania zdjęcia były to Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego.

Przeczytaj w baedekerze: