poniedziałek, 5 lutego 2018

MONEYLESS – mural na Bałutach.


Prace Moneylessa, to interesująca mieszanka tradycyjnego graffiti i sztuki wysokiej. Artysta dąży do maksymalnej prostoty poprzez czystą, minimalistyczną formę oraz oszczędny pod względem ekonomicznym proces tworzenia dzieła.


Moneyless pochodzi z Włoch. Pierwsze artystyczne kroki stawiał już w wieku trzech lat, kiedy rodzice pozwolili mu malować na ścianach własnego pokoju. Podążając tą wcześnie wytyczoną ścieżką, jako nastolatek współtworzył scenę graffiti w Toskanii. Kilka lat później rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Carrarze, które następnie kontynuował we Florencji. Działania podejmowane w ramach odmiennych konwencji artystycznych pomogły mu rozwinąć unikalny styl.


Zarówno w pracach malarskich, jak i instalacjach, twórca eksploruje zależność pomiędzy prostotą geometrycznego kodu a złożonością i nieoczywistością kryjących się za nim znaczeń. Jego wielowymiarowe, dynamiczne projekty – tworzone tak na budynkach w centrach miast, jak i na opuszczonych, niszczejących obiektach na peryferiach – zawsze wchodzą w dialog z architekturą oraz otoczeniem.


Mural Moneylessa znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Wojska Polskiego 3.


W Łodzi Moneyless stworzył dzieło w ramach Festiwalu Łódź 4 Kultur 2017.

 FUNDACJA URBAN FORMS

    FEWSTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR

       CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA

ŁÓDŹ KREUJE

CLARIANT


Źródła:
Gazeta Wyborcza http://lodz.wyborcza.pl

Fot. Monika Czechowicz