sobota, 6 marca 2021

Mural Grzegorza Gonsiora/ Kilińskiego 43.


Mural znajdujący się na szczytowej ścianie kamienicy przy Kilińskiego 43 namalowany został przez znanego w Łodzi artystę street'artu Grzegorza Gregora Gonsiora.
Powstał w 2010 roku z okazji pierwszej edycji Festiwalu Nowa Klasyka Europy, do czego nawiązuje zarówno jego forma - postać jakby wyjęta z klasycznej sztuki teatralnej jak i logo wydarzenia.


Mural, dzięki swojemu umiejscowieniu wita wszystkich aktorów przybywających do teatru Jaracza. Gregor związany jest z Teatrem nie tylko dzięki muralowi - jako projektant mody ma również swój udział w powstawaniu kostiumów dla teatru.


Grzegorz Gonsior jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru - oprócz malowania, zajmuje się też projektowaniem odzieży i kostiumów teatralnych, między innymi właśnie dla teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Artysta był wielokrotnie nagradzany za swoje kolekcje, otrzymał między innymi Złotą Nitkę w 2008 roku.
Kilka innych prac tego artysty, które można obejrzeć w naszym mieście:


Mural przy Wólczańskiej 159 to 28. z kolei wielkoformatowa praca, wchodząca w skład Galerii Urban Forms.
Gregor postanowił przenieść na ścianę kamienicy obraz, który namalował wcześniej w zamkniętej już klubokawiarni "La Pies" przy alei Kościuszki. Jego centralnym punktem jest pies - chart.


Mural na wschodniej ścianie kamienicy przy ulicy Jaracza 59.


Mural na jednej ze ścian pofabrycznego budynku przy ulicy Wólczańskiej 44 (dawna fabryka Wilhelma Lurkensa).


Na ścianie siedziby Domu Literatury przy ulicy Roosevelta 17 w 2013 roku Gregor namalował mural inspirowany twórczością Juliana Tuwima.


Ostatnio ta wielkomiejska kamienica przeszła gruntowny remont, co pociągnęło za sobą likwidację muralu, który pokrywał wschodnią ścianę budynku. Ale takie jest życie murali, trochę tymczasowe... 
Poniżej inne murale Gregora, które możecie obejrzeć już tylko na zdjęciach:


Mural stworzył tandem GREGOR&TYBER (Grzegorz Gonsior i Marcin Tybuś). Pracę można było podziwiać na ścianie budynku przy ulicy Zachodniej 52. Powstało w 2009 roku jako jedno z pierwszych zrealizowanych w ramach działalności Galerii Urban Forms.
Mural zawiera w sobie symbole odnoszące się do Łodzi: maszynę do szycia czyli przeszłość miasta związaną z przemysłem lekkim oraz kamerę filmową odnoszącą się do filmowych aspiracji Łodzi. 

Nieistniejąca już praca duetu KIRK&GREGOR, mural powstał jesienią 2010 roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi - największej imprezy komiksowej w Europie Środkowej. Organizatorzy postanowili wtedy poszerzyć edycję festiwalu o działania artystyczne bezpośrednio w przestrzeni miejskiej. Praca powstała z inicjatywy Fundacji Urban Forms.