niedziela, 18 listopada 2018

"Na styku". Projekt Pracowni Działań Interaktywnych i Site-Specific Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie."Na styku" wernisaż projektu Pracowni Działań Interaktywnych i Site-Specific Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Galeria ASP przy Piotrkowskiej 68.


„Na Styku” to wspólny projekt Pracowni Działań Interaktywnych i Site-Specific Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

Pierwsza część projektu odbyła się w kwietniu b.r. w starej Galerii Opcja przy ul. Piłsudskiego 38 oraz w nowej siedzibie przy ul. Krzemionki 30 podczas Cracow Gallery Weekend (Krakers) 2018 w Krakowie. 

Druga edycja wystawy studentów i prowadzących pedagogów z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa i Łodzi miała miejsce 16 listopada 2018 roku w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 w Łodzi.„Styk” to zazębianie się różnych rzeczy, zjawisk lub znaczeń. Działania na styku są zazwyczaj wymykającymi się jednoznacznym określeniom lub etykietom. Są niejako na terytorium „własnym” i „zapożyczonym”. Wydaje się, że wszelkie działania np. na styku kultur wprowadzą nowe wartości i otwierają na inną perspektywę. Tak też podchodzą do swoich działań artyści biorący udział w projekcie. 

Choć temat jest pojemny, to przestrzeń w którym będzie realizowany jest konkretny i określony. Stanowi więc ramę w jakich poruszać się będą artyści. Nie stawiamy barier w wyborze zjawiska lub medium w jakim będą poruszać się artyści licząc na odniesienie się do kontekstu miejsca lub czasu, które są wystarczająco interesujące? Groźne? Nieznośne? Przejściowe? Ta nieokreśloność i wieloznaczność, sposób skomplikowania i zmienność rzeczy oraz zjawisk jest wystarczającym pretekstem do sformułowania komunikatu lub gestu artystycznego. 

Tym razem jako Wydział Intermediów będziemy gośćmi w Łodzi w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68. /
Mariusz Sołtysik, Pracownia Transmediów, Wydział Intermediów, ASP im. Jana Matejki w Krakowie /

Autorzy:
Studenci i pedagodzy Wydziału Intermediów ASP im. Jana Matejki w Krakowie oraz Studenci i prowadzący Pracownię Działań Interaktywnych i Site-Specific Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych z ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.


Uczestnicy Wystawy:

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Aleksandra Dymek
Aleksandra Dyja
Maria Nova
Monika Skibińska
Patrycja Maksylewicz & Mariusz Front
Bogdan Achimescu
Erwin Jeneralczyk
Piotr Madej
Wojciech Ratajczak
Mateusz Świderski
Mariusz Sołtysik

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Irena Zieniewicz
Zuzanna Morawska
Anna Mikina
Agata Zboromirska
Żaneta Górska
Anna Dończyk-Gajos
Piotr Grad
Tomasz Matuszak


Kuratorzy
Tomasz Matuszak / Mariusz Sołtysik


Wernisaż: 16 listopada (piątek) 2018 r. godz: 17:00
Miejsce: Galeria ASP, Łódź…. i trochę prywaty - baedeker łódzki i kurator wystawy Tomasz Matuszak.

Fot. Monika Czechowicz i Sławomir Maciaszczyk