piątek, 26 września 2014

Łódź, ulica Wólczańska 12 - dawna fabryka Karola Nippe.W 1872 roku powstała tu ręczna tkalnia wyrobów wełnianych Ludwika Edwarda Hentschla, w następnych latach częściowo zmechanizowana. Odbudowana po pożarze w 1874 roku, zatrudniała 142 robotników i produkowała chusty, koce i flanele wełniane.

W 1910 roku przejęta została przez Karola Nippe (właściciela fabryki chustek przy ulicy Piotrkowskiej 100) i rozbudowana.
Informator handlowo-przemysłowy, rok 1914.

Informator m. Łodzi z kalendarzem, rok 1920.


Po zniszczeniach wojennych Karol Nippe utworzył w 1919 roku spółkę z Abramem Szorem. Nie pomogło to jednak w odzyskaniu dawnego poziomu produkcji. 


Kalendarz-Informator, rok 1923.

W 1931 roku firma ogłosiła upadłość i wynajmowała hale fabryczne różnym przedsiębiorstwom. Były to między innymi Fabryka Przyborów Tkackich Fajgi Margolina, Fabryka Wyrobów Wełnianych Henocha Langnasa i Salomona Silbersteina, Przędzalnia Ryszarda Wegnera i Zachariasza Bernsteina oraz wytwórnia obuwia Wolfa Zysmana.

W latach okupacji produkowano tu głównie obuwie wojskowe.

Po 1945 roku utrzymano ten profil produkcji, tworząc Łódzkie Zakłady Przemysłu Skórzanego im. płk. Toruńczyka, później zakład "Skogar". 

źródło:
Ryszard Bonisławski. Księga fabryk Łodzi.

Fot. współczesne Monika Czechowicz
Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi