piątek, 12 sierpnia 2016

Mural... do rozbiórki, czyli nowa praca na ścianie kamienicy przy Kilińskiego 75.


Kolejny mural Fundacji Urban Forms zdobi łódzką kamienicę. Tym razem pojawił się na zdewastowanym budynku przy ulicy Kilińskiego 75. W ten sposób zainaugurowano tegoroczną edycję Festiwalu Energia Miasta 2016.


Autorem projektu jest nowojorczyk Gaia - jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie artystów tworzących wielkoformatowe malowidła. Na malunku widzimy między innymi charakterystyczną dla naszego miasta budowlę - pomnik Tadeusza Kościuszki, który mieści się na Placu Wolności, a także mężczyznę ze smartfonem próbujący sfotografować rzeźbę.
Thomas Jefferson i Tadeusz Kościuszko obok miejsca urodzenia Jana Karskiego i łódzkiego World Trade Center. 
Przed pracą nad muralem przy ulicy Kilińskiego Gaia spędził w Łodzi tydzień ucząc się miasta i jego historii. W swoje dzieła bowiem angażuje historię i wielkie idee łącząc je z symbolami i bohaterami. Na ścianie przy Kilińskiego pojawiły się więc zerwane kajdany i postaci Thomasa Jeffersona, współtwórcy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych i Tadeusza Kościuszki, bohatera Polski i USA, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Gaia twórca street artu z Nowego Jorku:  – Jestem Amerykaninem, ale mój dziadek był Włochem. Przedstawiam obraz o wolności i równości ludzi różnych narodowości. To ważne w tym miejscu. Obok miejsca urodzin Jana Karskiego. Na swoim profilu na Instagramie napisał: – Chcę połączyć łódzki przemysł tekstylny z młynami w Południowej i Północnej Carolinie…


To kolejny mural w ramach galerii Urban Forms i jeden z największych w Łodzi. Ściana kamienicy ma ponad 16 m wysokości i 30 długości. Gaia z wielkim zaangażowaniem oddał się pracy i nie przejął się faktem, że jego wielkie ścienne malowidło widzowie będą podziwiać najwyżej dwa lata. Kamienica przy Kilińskiego 75 przeznaczona jest bowiem do rozbiórki. Mimo to sam wybrał ten budynek.
 

Warto wspomnieć, że niedaleko - przy ulicy Kilińskiego 73 przez pewien czas istniał inny mural - zrealizowany w ramach 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. 


Jego autorem był KRIK, artysta z Gdańska, który stworzył mural jesienią 2010 roku. Mural został zburzony w trakcie budowy okolic nowego dworca.
Street art to sztuka miasta, a miasto to żywy organizm. Rodzi się, żyje i umiera. Dlatego jest to sztuka ulotna…
O kilka kroków dalej niespodzianka - i praca bardzo interesująca. Mural „z podziałami” utworzonymi ze śladów ścian po mieszkaniach z już wyburzonej kamienicy:


źródła:

Zobacz jeszcze:
  
Fot. Monika Czechowicz