sobota, 20 sierpnia 2016

POMNIK POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH W ŁODZI


W Łodzi u zbiegu ulic Wojska Polskiego i alei Palki odsłonięto pomnik Powstańców Warszawskich. O jego budowę wiele lat wnioskowali Maria i Henryk Gołębiowscy, którzy brali udział w powstaniu.


„Walczyliśmy o to, by w naszej Łodzi (…) była jakaś pamiątka po powstaniu warszawskim. (…) Nie mogę wymienić wszystkich, którzy nam pomagali. Ale największy hołd chciałabym złożyć prof. Michałowi Gałkiewiczowi. To dzięki niemu mamy ten wspaniały pomnik. Jest to jeden z przyjemniejszych momentów w naszym życiu” - mówiła inicjatorka budowy pomnika i uczestniczka powstania prof. Maria Gołębiowska.


Maria Gołębiowska przypomniała, że do tej pory osoby, które chciały upamiętnić tamto wydarzenie jechały przeważnie do Warszawy. „Teraz mamy gdzie kształcić naszą młodzież. Nas już nie będzie, ale tutaj będzie się można spotykać, żeby czcić te 16 tysięcy powstańców, którzy zginęli i tysiące cywilów, którzy zostali zabici na Woli i Ochocie” - powiedziała.


Pomnik powstańców warszawskich stanął u zbiegu al. Grzegorza Palki i ul. Wojska Polskiego.
W czerwcu z kolei uchwałą Rady Miejskiej skwerowi, w którym odsłonięto pomnik, nadano nazwę Powstańców Warszawskich.


Pomnik powstańców warszawskich składa się z pięciu elementów. Jego głównym akcentem jest granitowy głaz o wysokości 170 cm, na którym od frontu wyryto symbol Polski Walczącej. Głaz stoi na cokole, wykonanym z granitu strzegomskiego, na którym znajduje się napis - 
POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM 
W HOŁDZIE ŁODZIANIE


Jest też miejsce na składanie kwiatów i zniczy. Plac przed pomnikiem został wyłożony granitową kostką.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło kilkanaście tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. 


źródła:

Fot. Monika Czechowicz