wtorek, 29 marca 2016

Mural przy ulicy Piotrkowskiej 152.Północną ścianę dawnej kamienicy Ryszarda Bechtolda przy ulicy Piotrkowskiej 152, już od wielu lat zdobi ogromny mural:  30 m długości i 20 m wysokości, zajmujący 960 metrów kwadratowych.


Pomysł namalowania tak dużego muralu zrodził się w 2000 roku podczas akcji "Kolorowa Tolerancja". Pomysł malowidła zajmującego 600 metrów kwadratowych został zaakceptowany w sierpniu 2001. Realizacja rozpoczęła się we wrześniu, a malunek ukończono w listopadzie tegoż roku. 


Początkowo miało powstać malowidło pod tytułem "Łódź zwycięska", na którym miał widnieć okręt płynący po oceanie zaraz po zwycięskiej bitwie z innym, tonącym już, statkiem. Ten pomysł nie został jednak zaakceptowany, z uwagi na "mało miejski; ze zbyt małą ilością elementów kojarzących się z ulicą Piotrkowską"


Graffiti stworzone zostało przez członków grupy „Design Futura”, którzy zużyli na swoje dzieło około 2 tysięcy puszek farby.
Monumentalne malowidło przedstawia charakterystyczne akcenty miasta. Łódź z herbem unoszoną przez wysoką falę z kostki brukowej oraz zabytki Placu Wolności czyli dawnego Rynku Nowego Miasta: ratusz, świątynię pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego, pomnik Tadeusza Kościuszki, a także zabytkowy tramwaj. Mural łączy tradycję i nowoczesność.


Obecnie jest to jeden z największych graffiti-murali w Polsce, ale po namalowaniu w 2001, był to największy mural na świecie.

źródła:
Piotr Machlański. Szlak ulicy Piotrkowskiej.
pl.wikipedia.org

Fot. Monika Czechowicz

Zobacz jeszcze:
ŁÓDZKIE MURALE

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza