poniedziałek, 13 września 2021

Mural kampanii Cyrk bez Zwierząt.


W 2020 roku powstał w Łodzi przy Piotrkowskiej 217 pierwszy w Polsce mural przeciwko tresurze zwierząt w cyrkach. Jego autorką i wykonawczynią jest łódzka artystka Zuzanna Milewska.
To bardzo ważne, by przekaz promujący ideę cyrku bez zwierząt był obecny w przestrzeni publicznej – mówiła Magdalena Góra z fundacji Viva. Wielu ludzi nawet nie wie, że w cyrkach nadal wykorzystywane są zwierzęta. Chociaż ich liczba spada, to nadal wiele zwierząt, w tym lwy, uchatki i jeżozwierze.

Fundacja Viva! od lat walczy o wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt 
w cyrkach na terenie Polski.

Cyrki ze zwierzętami są w trasie od lutego do listopada i średnio odwiedzają około 250 miejscowości w sezonie. Ten objazdowy charakter powoduje, że nadzór nad nimi jest iluzoryczny. W teorii cyrki oczywiście podlegają nadzorowi inspekcji weterynaryjnej, a ich działalność reguluje ustawa o ochronie zwierząt oraz rozporządzenie Ministra Środowiska sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Jednak w praktyce realna kontrola nad działalnością objazdowych cyrków jest po prostu niemożliwa.


Fundacja Viva! nie pozostając obojętną na los zwierząt wykorzystywanych w cyrkach, wysłała pismo do Związku Pracodawców Cyrku i Rozrywki. Przypomina w nim i podtrzymuje przedstawioną w 2016 roku deklarację gotowości do zaopiekowania się cyrkowymi zwierzętami.

Film z cyrku Arena z czerwca 2020:
https://www.youtube.com/watch?v=nTBBLnicyZ0

Temat zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach wrócił do Sejmu w grudniu 2019 roku. Projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt złożyli Posłanki i Posłowie KO na czele z Katarzyną Piekarską. Zakaz zakończy cierpienie zwierząt w cyrkach i zamknie lukę prawną, z której korzystają pseudohodowcy zwierząt niebezpiecznych. Zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach chce już ponad 400 000 Polek i Polaków, którzy podpisali petycję w tej sprawie.
Fundacja Viva! w 2016 roku przeprowadziła śledztwo w cyrkach na terenie Polski, którego efektem był raport dotyczący warunków przetrzymywania i prezentowania zwierząt, a także pierwszy w Polsce interwencyjny odbiór z cyrku niedźwiedzia, trzech żółwi i krokodyla. Interwencja udowodniła nie tylko to, że zwierzęta w cyrkach cierpią na choroby wynikające z braku warunków bytowych, lecz także brak skutecznego nadzoru nad cyrkami przez służby weterynaryjne. Niedźwiedź Baloo cierpiał na zanik mięśni, zmiany w układzie ruchu, próchnicę w kanałach zębowych, choroby skóry i głęboką stereotypię, nie miał też pazurów. Krokodyl i żółwie miały krzywicę, miękkie pancerze, depresję i inne liczne schorzenia. Żaden z 18 przedstawicieli różnych Powiatowych Inspektoratów Weterynarii z całej Polski nie zauważył jednak nieprawidłowości podczas kontroli placówki. Żaden z lekarzy weterynarii nie wykrył, że krokodyl nilowy posiada dokumenty kajmana okularowego, a niedźwiedź brunatny nie ma dokumentów umożliwiających jego komercyjne wykorzystywanie. Właściciele cyrku usłyszeli łącznie 12 zarzutów znęcania się nad zwierzętami i posiadania zwierząt chronionych bez odpowiednich dokumentów.
21 czerwca 2017 roku sejmowa komisja petycji pozytywnie rozpatrzyła petycję Koalicji Cyrk Bez Zwierząt dotyczącą wprowadzenia zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski. Podczas posiedzenia komisji przedstawiciel Ministerstwa Środowiska argumentował, że taki zakaz jest konieczny, tym bardziej, że zamknie furtkę wykorzystywaną przez pseudohodowców zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, którzy rejestrując fikcyjne cyrki, obchodzą ustawowy zakaz posiadania tych zwierząt.

Podczas 112 inspekcji weterynaryjnych w 15 cyrkach przeprowadzonych w drugiej połowie 2018 i 2019 roku stwierdzono pełen katalog nieprawidłowości:
brak dostępu do wody, za małą powierzchnię klatek i wybiegów, brak opieki weterynaryjnej, zmianyskórne u zwierząt, brak odpowiedniej wentylacji, niezabezpieczone wybiegi dla zwierząt, zwierzęta koniowate pozostające na uwięzi, brak zawiadomienia do PIW o przyjeździe cyrku.
Cyrk nie dość, że nie odgrywa roli edukacyjnej, to wręcz spełnia funkcję antyedukacyjną, pokazując widzom zwierzęta w nienaturalnych warunkach, wykonujące nienaturalne czynności. 27 marca 2015 roku Komitet Psychologii Polskiej Akademii Nauk wydał uchwałę, w której stwierdza, że „spektakle cyrkowe z udziałem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych, a także potencjalnie szkodliwe dla procesu wychowania młodych ludzi”.
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu określiło nakłanianie dzieci do uczestnictwa w występach cyrków ze zwierzętami jako działalność niepożądaną. A według MENiS jest to niezgodne z Konwencją Praw Dziecka podkreślającą, iż nauka powinna być ukierunkowana na rozwijanie w dziecku poszanowania środowiska naturalnego.
Rok 2020:


Mural HELP. Ma przyciągać uwagę mieszkańców i uświadamiać, że zwierzęta też mają uczucia. Pomysłodawcami tego dzieła jest koalicja "Cyrk bez zwierząt".
- Mural przedstawia zwierzęta, które swoimi pozami układają napis HELP. Jest tutaj: tygrys, żyrafa, miś, słoń i krokodyl - one są specjalnie bardzo kolorowe, żeby przyciągnąć uwagę przechodniów. Użyłam tutaj dużo kolorów, ale te zwierzaki mają bardzo smutne miny, to taka przenośnia - wyjaśnia autorka Zuzanna Milewska.


Cyrk to naprawdę okropne miejsce 🙁 skończmy z tym” – pisze Zuzanna Milewska na swoim Instagramie.
Mural powstał przy ul. Piotrkowskiej 217.

Źródła:
https://viva.org.pl/
https://www.eska.pl/lodz/
Fot. Monika Czechowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz