poniedziałek, 20 czerwca 2022

Mural XV Łódzkiej Drużyny Harcerzy „Zielony Płomień” .


Mural autorstwa Rafała Roskowińskiego jest poświęcony wszystkim harcerkom i harcerzom z okazji 100 rocznicy powstania XV Łódzkiej Drużyny Harcerzy „Zielony Płomień” im. Andrzeja Małkowskiego.
Rozproszy nas kiedyś życie na wszystkie strony. Zapomnimy nazwiska obecnie w gromadę skupionych, zatracą się w pamięci twarze. Ale to, co łączyło Nas dzisiaj pozostanie – DRUŻYNA imienia wielkiego harcerza!”
(cytat z listu harcerza XV ŁDH Stefana Styczyńskiego napisanego do drużyny w dniu 22 XII 1925 roku).

1925 rok

"Życie Młodzieży", organ kół naukowych uczniów państwowego gimnazjum im. M. Kopernika w Łodzi, 
rok 1924.

"Życie Młodzieży", organ kół naukowych uczniów państwowego gimnazjum im. M. Kopernika w Łodzi, 
rok 1924.

W listopadzie 1920 roku uczeń I Gimnazjum (obecnie liceum) im. Mikołaja Kopernika i członek 3 ŁDH im. Traugutta – Tadeusz Pawlikowski wraz z kolegami z klasy przystąpił do organizowania pierwszej drużyny harcerskiej w szkole powszechnej w Łodzi i pierwszego jej obozu w 1921 roku. Po kilku przeprowadzkach drużyna zakotwiczyła na długie lata (1933-1973) w 15 szkole powszechnej przy ulicy 1 Maja 87, gdzie założono również gromadę zuchową. Do dziś w dokumentacji drużyny znajduje się kronika z lat dwudziestych i trzydziestych, wydawane od 1923 roku pisemko „Nasze Hasło” oraz sztandar wręczony drużynie w 1935 roku.

"Życie Młodzieży", organ kół naukowych uczniów państwowego gimnazjum im. M. Kopernika w Łodzi, 
rok 1931.

W czasie II wojny światowej konspiracyjną grupą najstarszych harcerzy XV ŁDH dowodził jej były drużynowy, spore grono walczyło z bronią w ręku (kampania wrześniowa, oddział „Ponurego”, AK we Lwowie, Powstanie Warszawskie). Niestety, niektórzy stracili życie (w kampanii wrześniowej, w Katyniu, na przymusowych robotach w Niemczech). Po wojnie drużyna wróciła do swojej siedziby, by w 1950 roku decyzją władz politycznych ulec rozwiązaniu.

Biwak w Grotnikach, rok 2001.

Powrót do tradycji nastąpił w 1957 roku, wówczas odnaleziono w garażu ZMP skonfiskowany wcześniej sztandar drużyny. Do chłopców dołączyły dziewczęta – 59 Łódzka Drużyna Harcerek im. Barbary Nazdrowiczówny i drużyny zuchowe, co spowodowało zawiązanie związku drużyn, czyli Szczepu „Zielony Płomień”.
Drużyny podejmowały działalność poczty harcerskiej, organizowały wiele rajdów turystycznych oraz obozów.

Zlot XX-lecia ZHR, 2019 rok.

Prowadząc cały czas, w sposób tajny, wychowanie religijne i przybliżając prawdziwą historię Polski oraz nawołując do służby Bogu i Polsce, w grudniu 1980 roku instruktorzy drużyny i szczepu przystąpili do Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, później zaś działali w niejawnym Ruchu Harcerskim Rzeczypospolitej. W 1989 roku widząc niereformowalność skomunizowanego ZHP, wszystkie drużyny szczepu przeszły do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, by następnie znaleźć swoje miejsce lata – Olechów.


Pierwsza zbiórka łódzkiej „Piętnastki” odbyła się 15 listopada 1920 roku. Aby uczcić to wyjątkowe wydarzenie powstał wyjątkowy, pierwszy o takiej tematyce w Łodzi, mural.
Powstanie dzieła zainicjowała sama drużyna, a wykonał je jeden z najbardziej znanych muralistów w Polsce - Rafał Roskowiński. Prace nad nim trwały 6 dni.


Mural można oglądać przy ul. Zakładowej 61, na terenie działania drużyny harcerskiej.
Malowidło ma popularyzować działalność całego ZHR.
Na muralu przedstawiono postacie umundurowanych druhen i druhów z XV ŁDH ukazując w ten sposób symboliczny rozwój harcerza - mówił phm. Grzegorz Bielawski rzecznik prasowy ZHR w Łodzi.
Widnieją na nim też: krzyż harcerski, data pierwszej zbiórki ŁDH i maksyma „Bogu, Polsce, Bliźnim", która nawiązuje do chrześcijańskich korzeni przedwojennego skautingu i ZHR.


Oficjalne odsłonięcie muralu odbyło się w przeddzień setnej rocznicy powstania XV Łódzkiej Drużyny Harcerskiej „Zielony Płomień" im. A. Małkowskiego, czyli 14 listopada 2020 roku.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu:

Przeczytaj w baedekerze:

Fot. Monika Czechowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz