czwartek, 3 marca 2016

Mural z gwoździ…, czyli zapadła cisza przy ulicy Wólczańskiej.Instalacja z tysiąca trzystu olbrzymich gwoździ ważących ponad pół tony zawisła pod koniec 2015 roku na ścianie kamienicy przy ulicy Wólczańskiej w Łodzi. Powstał z nich napis "Cisza". Autorem tej pracy jest artysta uliczny Łukasz Berger, absolwent Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W Łodzi dał się już poznać jako współautor jednego z największych murali na świecie - wymalowanego na dwóch 10-piętrowych elewacjach wieżowców przy ulicy Przybyszewskiego, które zrealizowała Fundacja Urban Forms. Razem z FUF współpracował też przy remontowaniu kamienic w Gdańsku, w ramach projektu „Ograna 2.0” (zobacz TUTAJ).


Praca jest odpowiedzią na komunikację między człowiekiem, a otaczającą go rzeczywistością - interpretuje swą pracę Łukasz „Cekas” Berger z Wrocławia.
Jest to ponoć pierwszy na świecie tego rodzaju mural. Z gwoździ o wymiarach od trzech do sześćdziesięciu centymetrów długości powstał napis "Cisza". Gwoździe są wykonane z kwasoodpornej stali indyjskiej, dzięki czemu nie podlegają warunkom atmosferycznym - nie rdzewieją.


Instalację z gwoździ  można podziwiać na ścianie kamienicy przy Wólczańskiej 13.


Artysta w  ścianę łódzkiej kamienicy wkręcił 1300 różnej długości metalowych prętów. Z bliska najnowsze dzieło przypomina jeża. Dopiero stojąc dalej widać, że całość układa się w napis "cisza".


W zależności od ustawienia i wysokości słońca na niebie, promienie słoneczne padają na ścianę pod różnym kątem, a na samej ścianie tworzą się różnej długości cienie. Dlatego też najnowszy łódzki mural, czy raczej instalacja, o każdej porze dnia i roku wygląda nieco inaczej.


"Cisza" jest piątym muralem, którego powstanie nadzorowało Łódzkie Centrum Wydarzeń. Działalność tej finansowanej przez miasto komórki ma działać podobnie jak Fundacja Urban Forms, która uczyniła z Łodzi miasto murali. Dzięki Urban Forms w mieście można podziwiać kilkadziesiąt prac przygotowywanych przez najlepszych w świecie artystów street - artu.


W ramach działań Łódzkiego Centrum Wydarzeń od września powstało już pięć prac, między innymi przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego i ul. Rewolucji 1905 roku wielkoformatowy obraz przygotował znany na całym świecie Alexis Diaz.
Jesienią tego roku Łódź odwiedził także Borondo. Znakomity hiszpański artysta wykorzystujący klasyczny styl rodem z obrazów „starych mistrzów" i umieścił swój mural na ścianie przy ul. Pomorskiej 67 (zobacz TUTAJ).


Łódzkie murale były prezentowane m.in. przez telewizję CNN. Festiwal Galeria Urban Forms został zaliczony przez Graffiti Art Magazine, prestiżowy francuski magazyn prezentujący współczesną sztukę miejską, do 5 najważniejszych streetartowych festiwali na świecie. O Galerii Urban Forms pisał też brytyjski VNA Magazine czy holenderski VOLKSKRANT Magazine. O łódzkich muralach wiedzą nawet w Wietnamie, po artykule tamtejszego Xaluan.com.

źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz