czwartek, 8 grudnia 2016

Secesyjna kamienica przy ulicy Zachodniej 76.To wyjątkowej urody kamienica, choć bardzo zaniedbana. Stoi szczytem do ulicy Zachodniej i niestety przesłaniają ją drzewa. Zbliżając się przed front budynku dostrzeżemy od razu asymetrycznie ustawiony ryzalit a w nim trójdzielne okna o podkowiastym łuku. Bardzo zróżnicowana faktura tynku: od gładkiego jasnego po boniowany ciemny. Najbardziej ciekawa jest bogata dekoracja secesyjna z motywów roślinnych. Uwagę zwraca także znajdujący się po lewej stronie wykusz.


Właściwie jest to oficyna kamienicy, prawdopodobnie na tyle niskiej, że budynek  widoczny był z ulicy. Dlatego otrzymał dekorację o wiele bardziej staranną i bogatą niż zwykle to się dzieje w przypadku oficyn.


Ma charakterystyczne dla projektów Franciszka Chełmińskiego wstęgowate zdobienia oraz opaski wokół okien wyodrębnione gładkim tynkiem. Zbudowana została w latach 1903-1905.


źródła:
Stanisław Łukawski. Łódzka secesja.
Wisława Jordan. W kręgu łódzkiej secesji.

Fot. Monika Czechowicz

BAEDEKER POLECA:
Wisława Jordan. W kręgu łódzkiej secesji.


Niezwykle staranne i wyczerpujące temat opracowanie. Autorka przedstawiając fascynujące rozważania o podstawowym temacie swojego dzieła, umieszcza go w pieczołowicie zrekonstruowanym kontekście historycznym i społecznym. Plastyczność opisu i duże literackie zdolności sprawiają, że czytelnik z łatwością i przyjemnością daje się przenieść w przełom wieku XIX i XX. Ponad 400 fotografii obiektów z prywatnych mieszkań, wielu secesyjnych wnętrz łódzkich kamienic, zbiorów kolekcjonerskich i muzeów.Przeczytaj jeszcze:

4 komentarze:

 1. A do kogo należała? Mam nadziej, że zostanie w końcu odnowiona, bo piękna jest bardzo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie udało mi się dotrzeć, dla kogo została wybudowana. Jeśli zdobędę takie informacje, na pewno uzupełnię wpis - warto, bo kamienica jest rzeczywiście wyjątkowo piękna. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Po obu stronach każdego okna jest ozdoba w postaci logo łódzkiego MPK ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. To raczej łódzkie MPK "przygarnęło" detal dekoracyjny z tego budynku na swoje logo...

  OdpowiedzUsuń