czwartek, 8 grudnia 2016

Secesyjna kamienica przy ulicy Zachodniej 76.



To wyjątkowej urody kamienica, choć bardzo zaniedbana. Stoi szczytem do ulicy Zachodniej i niestety przesłaniają ją drzewa. Zbliżając się przed front budynku dostrzeżemy od razu asymetrycznie ustawiony ryzalit a w nim trójdzielne okna o podkowiastym łuku. Bardzo zróżnicowana faktura tynku: od gładkiego jasnego po boniowany ciemny. Najbardziej ciekawa jest bogata dekoracja secesyjna z motywów roślinnych. Uwagę zwraca także znajdujący się po lewej stronie wykusz.


Właściwie jest to oficyna kamienicy, prawdopodobnie na tyle niskiej, że budynek  widoczny był z ulicy. Dlatego otrzymał dekorację o wiele bardziej staranną i bogatą niż zwykle to się dzieje w przypadku oficyn.


Ma charakterystyczne dla projektów Franciszka Chełmińskiego wstęgowate zdobienia oraz opaski wokół okien wyodrębnione gładkim tynkiem. Zbudowana została w latach 1903-1905.


źródła:
Stanisław Łukawski. Łódzka secesja.
Wisława Jordan. W kręgu łódzkiej secesji.

Fot. Monika Czechowicz

BAEDEKER POLECA:
Wisława Jordan. W kręgu łódzkiej secesji.


Niezwykle staranne i wyczerpujące temat opracowanie. Autorka przedstawiając fascynujące rozważania o podstawowym temacie swojego dzieła, umieszcza go w pieczołowicie zrekonstruowanym kontekście historycznym i społecznym. Plastyczność opisu i duże literackie zdolności sprawiają, że czytelnik z łatwością i przyjemnością daje się przenieść w przełom wieku XIX i XX. Ponad 400 fotografii obiektów z prywatnych mieszkań, wielu secesyjnych wnętrz łódzkich kamienic, zbiorów kolekcjonerskich i muzeów.



Przeczytaj jeszcze:

8 komentarzy:

  1. A do kogo należała? Mam nadziej, że zostanie w końcu odnowiona, bo piękna jest bardzo!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, nie udało mi się dotrzeć, dla kogo została wybudowana. Jeśli zdobędę takie informacje, na pewno uzupełnię wpis - warto, bo kamienica jest rzeczywiście wyjątkowo piękna. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Po obu stronach każdego okna jest ozdoba w postaci logo łódzkiego MPK ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. To raczej łódzkie MPK "przygarnęło" detal dekoracyjny z tego budynku na swoje logo...

    OdpowiedzUsuń
  4. Zachodnia 76 - biblioteka z ogrodem w secesyjnej kamienicy

    07.01.2021 16:08 Aleksandra Hac / UMŁ
    kategoria: Rewitalizacja Aktualności kulturalne

    Bardzo dobra wiadomość!

    Łódź zdobyła 4 miliony złotych dofinansowania na remont zabytkowej kamienicy przy ul. Zachodniej. Powstanie w niej biblioteka, a jej sąsiadką będzie stacja Śródmieście na budowanym właśnie tunelu średnicowym.

    https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/zachodnia76-biblioteka-zogrodem-wsecesyjnej-kamienicy-id38518/2021/1/7/

    OdpowiedzUsuń
  5. W TYM BUDYNKU MIESZKAŁAM W LATACH 1958(9)? DO 1978. Później dzieje rodzinne wyprowadziły nas w inne miejsca . Ilekroć jestem w Łodzi przejeżdżam koło "mojej Zachodniej 76" i z ogromnym bólem serca patrzyłam jak niszczeje .Cieszę się ,że zostanie biblioteką czyli miejscem kultury, bo nasze mieszkanie było baaaardzo muzyczne. Ja i brat chodziliśmy do Szkoły Muzycznej a tato samouk grał na gitarze ,bałałajce, bandżo i pianinie . . . och, łezka się kręci

    OdpowiedzUsuń
  6. Kiedy mieszkałam w tym domu, jako oczywista była informacja, że przed wojną była to kamienica zydowskiej rodziny. Po wojnie ponoć nawet byli ludzie, którzy rozkuwali ściany szukając ukrytych kosztowności. Ile było w tym prawdy ???? Natomiast o jedną posesję dalej ( nr 78 ) była bożnica żydowska. Widywałam czasami, przechodzących koło mego domu, Żydów w ich charakterystycznych strojach .Taki widok, nie był dla mnie, małej dziewczynki czymś dziwnym. Po prostu tak było. Z resztą po przekątnej naszej kamienicy, na rogu Zachodniej i Więckowskiego mieściła się szkoła żydowska.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. - dziękuję za te wspomnienia i pozdrawiam serdecznie! baedeker łódzki

      Usuń