wtorek, 21 maja 2013

Bye, bye Julek...

W kwietniu 1961 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na pomnik Juliana Marchlewskiego. Komisja konkursowa mająca w swym składzie poza artystami rzeźbiarzami przedstawicieli społeczno-politycznych, w trzeciej eliminacji nagrodziła równorzędną, pierwszą nagrodą, opiewającą na 35 tysięcy złotych dwa projekty, oznaczone godłami nr 49 "Alfa" i nr 32 "Julian". Wystawa nadesłanych prac została udostępniona z okazji święta 1 maja 1961 roku. 

"Dziennik Łódzki", rok 1961.

Stary Rynek. Miejsce, gdzie stanie pomnik Juliana Marchlewskiego.

Prasa łódzka podkreślała znakomitą organizację konkursu, co miało być zasługą sekretarza Zygmunta Cichego. Otwarcie kopert nastąpiło 8 maja tegoż roku. Następnym etapem był wybór projektu do realizacji.

"Dziennik Łódzki", rok 1963.

Stary Rynek, rok ok. 1965.

Zrealizowany pomnik tworzyła grupa figur odlanych z brązu, o czterometrowej wysokości. Postaci Marchlewskiego towarzyszyli robotnicy: kobieta z dzieckiem i dwóch mężczyzn (w jednym rozpoznano hutnika).
W lutym 1964 roku duża część elementów była już gotowa. W drugiej połowie kwietnia przeprowadzono montaż monumentu na Starym Rynku, zaś jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło w przeddzień święta 1 maja 1964 roku.

Pomnik Marchlewskiego wyjeżdża z Łodzi, rok 1991. fot. David Pichaske.

Pomnik już nie istnieje, został rozebrany w 1991 roku, jako wybitnie nie odpowiadający naszym czasom...

Stary Rynek dzisiaj. Fot. Monika Czechowicz

Dużo przyjemniej, prawda..?

źródło: Piotr Gryglewski. Łódzkie budynki 1945-1970.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz