niedziela, 2 czerwca 2013

Towarzystwo Kredytowe Miejskie w Łodzi, ulica Pomorska 21.

Przy ulicy Pomorskiej 21, odrodził się jeden z najstarszych i jednocześnie jeden z najładniejszych budynków naszego miasta - gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi.Towarzystwo Kredytowe Miejskie w Łodzi powołano do życia w 1872 roku i była to, po warszawskiej, druga tego typu placówka na terenie Królestwa Polskiego. Inicjatorami jej powstania byli łódzcy przemysłowcy i handlowcy, którzy w ten sposób chcieli ułatwić dostęp do pozyskiwania środków na nowe inwestycje.
Przez wiele lat funkcję prezesa pełnił były prezydent Łodzi, Andrzej Rosicki, który wcześniej, za udzielanie wsparcia powstańcom Styczniowym stracił urząd w magistracie. Celem Towarzystwa Kredytowego było udzielanie pożyczek pod zastaw hipoteczny. Działalność Towarzystwa odegrała ogromną rolę w kształtowaniu architektonicznego wizerunku miasta. Dzięki pieniądzom pochodzącym z kredytów zaczęły powstawać obiekty, które budowały wielkomiejski charakter Łodzi, spychając na plan dalszy jej małomiasteczkowość.
Andrzej Rosicki  


Po wykupieniu w tym miejscu placu, w 1878 roku, został rozpisany konkurs na nową siedzibę Towarzystwa. Konkurs wygrał Hilary Majewski i to jego projekt w latach 1878-1881 został zrealizowany. 

"Rozwój", rok 1898.


Powstał budynek niewysoki o dominującej dwupiętrowej bryle centralnej, ale rozłożysty, rozciągnięty wzdłuż ulicy Pomorskiej (ówczesnej ul. Średniej). Siedmioosiowa środkowa część jest lekko cofnięta w stosunku do wysuniętych bocznych ryzalitów, usytuowanych w linii zabudowy ulicy. Całość utrzymana została w klimacie włoskiego renesansu.


"Rozwój", rok 1900.Gmach Towarzystwa w momencie jego powstania był jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów miasta. Użytkowano go zgodnie z przeznaczeniem do 1939 roku.
"Łódź w Ilustracji", dodatek niedzielny "Kuriera Łódzkiego", rok 1932.


W roku 1945 w miejscu tym ulokował się sztab Armii Radzieckiej. W roku 1949 budynek został przekazany w użytkowanie Akademii Medycznej, która umieściła tu Instytut Stomatologii. Lata zaniedbań i użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem doprowadziło do jego katastrofalnego stanu technicznego. Przez kilkanaście lat budynek był wyłączony z eksploatacji. Sprzedany prywatnemu właścicielowi przeszedł gruntowną modernizację, która przywróciła mu dawną świetność. 

Prace remontowo-konserwatorskie wnętrz możesz zobaczyć tutaj:
REMONT GMACHU TOWARZYSTWA KREDYTOWEGO W ŁODZI

Fot. Monika Czechowicz
Fot. archiwalna ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

źródło:
Dariusz Kędzierski. Ulice Łodzi.