środa, 18 września 2013

Łódź. Murale gwiazd street artu na kamienicach przy ulicy Roosevelta.
Uliczny obraz autorstwa gwiazd street artu - brazylijskich braci Os Gemeos oraz hiszpańskiego artysty Aryza. Mural powstał na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Roosevelta w centrum miasta.


Uliczne obrazy Os Gemeos zdobią budynki Nowego Yorku, Sao Paulo, Buenos Aires, Lizbony i Berlina, a także światowe galerie i muzea. W Łodzi brazylijscy artyści przez dwa tygodnie, wspólnie z młodym hiszpańskim twórcą Aryzem, tworzyli mural na bocznej ścianie budynku przy ulicy Roosevelta w pobliżu głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej. Zobacz film z prac nad muralem: "Sama wizyta braci Os Gemeos była ogromnym wydarzeniem. Są to osoby, na których twórczości wychowywały się całe pokolenia street artystów na całym świecie" - powiedział PAP Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny fundacji Urban Forms. Mural powstał na ścianie o powierzchni ponad 460 m kw. Na jego namalowanie zużyto ponad 600 puszek farby w sprayu oraz ok. 150 litrów farby akrylowej. 

"Nie chciałbym spłaszczać interpretacji tego obrazu, ale w bardzo ogólnym ujęciu można powiedzieć, że praca przedstawia tańczącą parę. W mojej opinii jest to jedno z najbardziej spektakularnych malowideł ściennych w tym roku na świecie" - ocenił Bieżyński. 


Idea Galerii Urban Forms narodziła się w 2009 roku. Jej pomysłodawcy chcieli utworzyć stałą wystawę sztuki ulicznej w centrum miasta. Ekspozycja składa się głównie z ogromnych murali malowanych przez wybitnych artystów z nurtu malarstwa wielkoformatowego z całego świata.
Mural hiszpańskiego artysty ARYZA możemy podziwiać także przy ulicy Pomorskiej 67 (czytaj TUTAJ).Na ścianie siedziby Domu Literatury przy ulicy Roosevelta 17 powstał w lipcu mural inspirowany twórczością Juliana Tuwima.


- Jest to surrealistyczna, ale uniwersalna wypowiedź na temat wiersza Tuwima - mówi autor Grzegorz "Gregor" Gonsior.- W jego twórczości znajduje się bardzo dużo metafor, które można dowolnie interpretować. Tak samo będzie z tym obrazem, każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Malowidło będące swobodną interpretacją "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima. 


To nie pierwsza podobna praca absolwenta łódzkiej ASP. Jego malowidła zdobią też ściany kamienic m.in. przy ul. Lipowej 44, Jaracza 59 i Kilińskiego 43.


fot. Monika Czechowicz

Zobacz również:
ŁÓDZKIE MURALE
MURAL PRZY ULICY JARACZA 59