niedziela, 26 marca 2017

TRASH – Obiekty. Rzeźby. Fotografie


25 marca 2017 roku (sobota) o godzinie 20.00 w Galerii Wschodniej (Łódź, ul. Wschodnia 29/3) odbył się wernisaż wystawy Tomasza Matuszaka pt. “TRASH – Obiekty. Rzeźby. Fotografie”. 
Wystawa będzie czynna do 16 kwietnia 2017 roku.


Tomasz Matuszak jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się rzeźbą, działaniami przestrzennymi, fotografią i interwencją w przestrzeń publiczną. Wiele z jego prac powstaje na bazie zastanego obszaru galerii lub innej przestrzeni publicznej. Dodając „komentarz” do konkretnego miejsca, prace integrują się z nim tworząc nowy lub inny sens znanej przestrzeni.Instalacja, działania in situ, to określenia, w których zawiera się sens aktywności twórczej Tomasza Matuszaka. Instalacje artysta tworzy od połowy lat 90 – tuż po ukończeniu studiów na łódzkiej ASP. Wśród jego realizacji można wyróżnić typ szczególny prac stworzonych do konkretnej przestrzeni, tworzących z nią symbiozę, niemożliwych zrealizowania w innym miejscu, a czasami też w innym czasie.


Matuszak realizuje swoje instalacje reagując na przestrzeń zarówno zewnętrzną – obiekty architektoniczne, krajobraz, jak i wnętrza budynków, galerii.
Twórczość Matuszaka można określić jako postkonceptualną, która wywodzi się zarówno z tradycji łódzkiej awangardy, jak i pracy artysty w środowisku międzynarodowym o takich korzeniach, m.in. Konstrukcji w Procesie czy działań Muzeum Artystów.


Proste gesty i zabiegi, których artysta używa w pracy z przestrzenią budują wielość znaczeń i możliwości interpretacyjnych jego prac. Matuszak nigdy nie działa wbrew miejscu. Wykazując się niezwykłą wrażliwość na charakter zastanej przestrzeni, odsłania i przekształca jej elementy w sposób, który pozwala dostrzec w niej ukryty dotąd potencjał i energię.


Artysta uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Między innymi wystawiał w Nowym Yorku, Berlinie, Tel-Awiwie, Melbourne, brał udział w wystawach w Niemczech, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Izraelu, Szwecji, Bułgarii i Indiach. Jest stypendystą Schloss Solitude w Stuttgarcie, ArtsLink w New Paltz University w Nowym Jorku, Art-Omi w Nowym Jorku, Leitrim Sculpture Centre w Irlandii oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tomasz Matuszak i… baedeker łódzki J


Źródła:
Strona Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego

Fot. Monika Czechowicz