czwartek, 4 października 2012

Se-Ma-For Film Festival.

3. Se-ma-for Film Festival
Łódzkie święto animacji potrwa od 10 do 13 października.
W łódzkim Silver Screenie zobaczymy niemal 300 animacji z 30 krajów, w tym najciekawsze produkcje z 10 europejskich państw (m.in. Estonii, Słowacji, Węgier, Litwy, Rosji i Chorwacji) w ramach projektu „Animacja po sąsiedzku”.
Wśród zaproszonych specjalistów pojawi się Natalia Lukinykh, rosyjska krytyk filmowa, ekspert w dziedzinie animacji. Obok niej przedstawiciele Węgier - Zoltan Varga i Márton Orosz oraz goście z Czech i Litwy.
Cykl rozpocznie projekcja „Pięknej Lukanidy” – powstałej 100 lat temu pierwszej animacji lalkowej, która, uznana za zaginioną, w rok swojego stulecia odnalazła się w archiwach rosyjskiej Gosfilmofond.

Do tego zobaczymy premierę "Selkirk: prawdziwy Robinson Crusoe", "Robot Chicken: Star Wars", "Droga na drugą stronę", goście z Iranu i "Wilq Superbohatera". Wszystko to skupi się wokół Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Animację Stop Motion, w którym w szranki stanie 38 filmów z całego świata.
Na festiwalu pojawi się Andrus Randslau, szef estońskiego Nukufilm. Powstałe w 1957 roku studio animacji należy do największych w Europie Północnej, w nim też powstała pierwsza na świecie animacja lalkowa 3D. Odbierze na festiwalu nagrodę specjalną – Dużego Piotrusia. Dwie kolejne nagrody powędrują w ręce Daniela Szczechury i Zbigniewa Rybczyńskiego, z którym będzie można porozmawiać na spotkaniu w Se-ma-for Muzeum Animacji.
Kwadrat. Reżyseria Zbigniew Rybczyński


Szefem jury tej edycji zostanie szara eminencja animacji – Ron Diamond. Producent dwóch nominowanych do Oscara tytułów - "Nibbles" i "Drawn From Memory". Towarzyszyć mu będzie Maureen Selwood, irlandzka specjalistka w ręcznie malowanej animacji, estoński tandem Girlin-Bassovskaja i gruziński reżyser Gela Kandelaki.
Podczas Festiwalu będzie też miało miejsce otwarcie Se-ma-for Muzeum Animacji, jedynej placówki w Polsce poświęconej technikom animacyjnym.

Dni otwarte pod hasłem „Muzeum w Akcji”, poza bezpłatnym zwiedzaniem i serią projekcji we własnym kinie oferują m.in. Dzień Mistrzów, czyli spotkanie z Witoldem Gierszem i drugie ze Zbigniewem Rybczyńskim. Tego samego dnia w kinie Silver Screen, Anca Damian, wprowadzi widzów w swój głośny film „Droga na drugą stronę”.

Droga na drugą stronę. Film Anny Damian

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdziecie na stronie www.se-ma-for. Cena karnetu na seanse wynosi 25 złotych, natomiast za pojedyncze filmy zapłacimy 5 zł. Na Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion oraz pokaz specjalny "Robot Chicken: Star Wars" – wstęp wolny. Karnety na festiwal nabyć można osobiście w kinie Silver Screen lub za pośrednictwem strony Multikina. Zakupione w ten sposób karnety będą do odebrania w kasie kina w dniu rozpoczęcia Festiwalu – 10 października 2012.