wtorek, 16 lutego 2016

WILLA PRZY ULICY KOPERNIKA 52 ( dawnej ulicy Milscha).Na skraju Lasu Miejskiego, nazywanego „Laskiem Milscha", w tak zwanej dzielnicy Wiązowej stanął piękny budynek mieszkalny, wybudowany przez firmę przedsiębiorcy budowlanego Aleksandra Arndta, według projektu Antoniego Begale.

Ulica Milscha powstała około 1873 roku i początkowo była nazywana szosą Milsza, później na planach występuje jako ulica Milsza. Dzisiejsza ulica w XIX wieku była peryferyjną, piaszczystą drogą, która prowadziła z centrum Łodzi do miejskiego lasu i do znajdującego się tuż za ulicą Łąkową browaru Teodora Milscha. Nazwa ulicy pochodziła od jego nazwiska i używano jej przez kilkadziesiąt lat.

W 1932 roku, w 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, nadano ulicy imię wielkiego astronoma. 


Willa przy ulicy Kopernika 52 została wybudowana w latach 1923-1934  dla małżonków Klary i Reinholda Ritterów. Reinhold Ritter był w latach międzywojennych właścicielem Zakładu Optyczno-Chirurgicznego mieszczącego się przy Piotrkowskiej 85, oferującego aparaty elektromedyczne, meble szpitalne, szkło chemiczne i przyrządy laboratoryjne.
W 1945 roku willa została upaństwowiona i przekazana na mieszkania komunalne, a wnętrza poddane licznym przeróbkom. W 2012 roku budynek został poddany renowacji z wymianą pokrycia dachowego.


Budynek oddzielony jest od ulicy murowanym parkanem, w górnej części żeliwnym ażurowym, a w części zachodniej znajduje się portiernia (obecnie nie pełniąca swojej funkcji) oraz brama wjazdowa.


Z tyłu działki zabudowania gospodarcze (częściowo przekształcone na mieszkanie) przylegają do ceglanego muru odgradzającego budynek od sąsiedniej posesji, która miała charakter przemysłowy, również od strony wschodniej murowany parkan oddziela posesję od nieciekawej poprzemysłowej działki. Obiekt reprezentuje tzw. „styl dworkowy” z akcentami neobarokowymi, portiernia utrzymana jest w tym samym stylu.

Fot. Monika Czechowicz

Fot. archiwalna: Archiwum Centrum Informacji w Łodzi.

Przeczytaj jeszcze:
źródła:
Krzysztof Stefański. Łódzkie wille fabrykanckie.
Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska. Spacerownik łódzki.
Dariusz Kędzierski. Ulice Łodzi.

BAEDEKER POLECA:
Krzysztof Stefański. Łódzkie wille fabrykanckie.
Autorem  pracy jest prof. Krzysztof Stefański z Katedry Historii Sztuki UŁ, wybitny znawca łódzkich zabytków, który materiały do książki zbierał przez 10 lat. Powstała fascynująca, bogato ilustrowana monografia pt. "Łódzkie wille fabrykanckie" wydana przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Autor opisał 88 rezydencji znajdujących się w przedwojennych granicach Łodzi. Ponadto w skrócie przedstawił wille spoza tej granicy, czyli z Chojen, Rudy Pabianickiej, Łagiewnik, Radogoszcza czy Brusa. Każdy obiekt ma swoją "metryczkę" zawierającą podstawowe informacje: rok budowy, pierwszy właściciel, obecny użytkownik itp. Do tego dochodzą dzieje zabytku, opisy tego, co można zobaczyć na elewacjach i we wnętrzach i liczne zdjęcia.