niedziela, 12 października 2014

Design nie zbawi świata, ale... Wystawa BRAVE NEW ŁÓDŹ10 października, poza podziwianiem bajkowo oświetlonego miasta  w ramach Move Light Festival - baedeker wybrał się również na wernisaż wystawy „Brave New Łódź”. W 6 dzielnicy można zobaczyć m.in. kontrowersyjne wizualizacje przygotowane przez RWSL dla budynków remontowanych w ramach programu Mia100 kamienic.
 Pracownia architektoniczna RWSL (Radzyński/ Wasiak / Stańczak / Lebelt).

"komenda marzeń"
W konkursie na opracowanie jednolitego standardu dla policyjnych komend i komisariatów zorganizowanym przez MSW we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zwyciężył projekt RWSL. Zgodnie z wytycznymi projektowymi pracowni architektonicznej w latach 2013-2015 wybudowane zostaną nowe obiekty policyjne oraz remontowane będą istniejące komendy i komisariaty. architekt łódź, architekci łódź, architekt warszawa, projektowanie łódź.

Budynek wielorodzinny
apartamentowiec kompaktowy
Rozrzeźbiona, monochromatyczna bryła budynku wielorodzinnego w Łodzi wkomponowana została w zieloną część dzielnicy Górna. Podział wewnętrzny obiektu jest odpowiedzią na potrzebę rynku związaną z poszukiwaniem przez młodych ludzi niewielkich, kompaktowych mieszkań.

Diamenty Łodzi
pasaż róży
Pomagamy Joannie Rajkowskiej, autorce słynnej palmy na rondzie de Gaulle'a w Warszawie, w realizacji projektu "Pasaż Róży". W ramach akcji Diamenty Łodzi artystka wykłada mozaiką z luster ściany podwórka kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. Kiedyś był tu pierwszy w Łodzi hotel "De Pologne". Dzisiaj, przywracamy budynkowi - i to dosłownie - blask w ramach programu Mia100 kamienic. Projekt Joanny Rajkowskiej wspieramy w kolaboracji z Festiwalem Łódź Czterech Kultur.

Rewitalizacja kamienicy
wólczańska 168
Wystawna willa przy ul. Wólczańskiej 168 w Łodzi została zbudowana w 1896 roku na zlecenie ówczesnego właściciela Adolfa Schoepke. W 2013 w ramach programu MIA100 KAMIENIC pracownia architektoniczna RWSL przygotowała wielobranżowy projekt rewitalizacji wraz z odtworzeniem założeń parkowych we frontowej części kamienicy.
 

Owoce i Warzywa
klubokawiarnia
Mówi się, że to ludzie tworzą klimat miejsca. Tak na pewno jest w przypadku klubokawiarni "Owoce i Warzywa". Owi ludzie muszą się jednak dobrze czuć, nie tylko ze sobą, ale także we wnętrzu, które dla wielu stało się drugim domem. Po ponad dwóch latach, odkąd ten swoisty prywatny Dom Kultury rozpoczął działalność, odświeżyliśmy kameralną przestrzeń "Owoców". Z pokorą dla zastanych murali, szacunkiem do mebli, które przeżyły niejedną imprezę i respektem dla przyzwyczajeń stałych bywalców. Nadal przychodzą, a lokal przy Traugutta 9 przyciąga teraz nowe pokolenia niebieskich ptaków.


Rewitalizacja kamienicy
sienkiewicza 18
Kamienica czynszowa przy ul. Sienkiewicza 18 w Łodzi została zbudowana ok. 1893 roku za pieniądze Ruchli Lai Schlesser i Jakuba Schlessera. W 2012 RWSL na zlecenie miasta Łódź wykonało konserwatorskie wielobranżowe opracowanie projektowe, którego celem było przywrócenie świetności wnętrzom i fasadzie.
 

Hotel
kasztel rycerski
W średniowiecznej Polsce kasztelani byli lokalnymi urzędnikami, zajmującymi się sądownictwem, obronnością i egzekucją danin. Rolę ich ośrodków zarządzania pełniły warowne budynki mieszkalne zwane kasztelami. W sercu uniejowskich term wg projektu RWSL powstał „Kasztel Rycerski”. - unikalny obiekt hotelarski, w którym szczęk mieczy i rżenie koni spletliśmy z drzemiącym pod ziemią potencjałem wód termalnych. Teraz każdy odwiedzający, relaksując się w kasztelańskiej łaźni, może poczuć się niczym Zawisza Czarny. 


Osiedle w Zgierzu
"dziki bluszcz"
Osiedle "Dziki Bluszcz" wyrośnie na ul. Orlej w Zgierzu. Inwestycja składa się z dwóch budynków: trój- i pięciokondygnacyjnego z apartamentami dwupoziomowymi oraz drugiego, czterokondygnacyjnego. Łącznie znajduje się tu 120 mieszkań o komfortowym układzie przestrzennym oraz 18 lokali usługowych. Największymi atutami Dzikiego Bluszczu są znakomita lokalizacja, zielone otoczenie oraz funkcjonalność, prostota i ergonomiczność wnętrz.Rewitalizacja kamienicy
piotrkowska 266
Kamienica zaprojektowana przez Ludwika Bethiera i Stanisława Baliskiego w 1844 roku należała do fabrykanta Karola Gebhardta. W końcu lat czterdziestych XIX w. szczyciła się mianem najpiękniejszej przy ulicy Piotrkowskiej. Późniejsze rozbudowy i przebudowy, na osnowie projektów Hilarego Majewskiego finansowane przez nowych właścicieli, rodzinę Scheiblerów, przekształciły budynek w miejski pałac o neorenesansowym charakterze. W 2012 pracownia architektoniczna RWSL przygotowała projekt rewitalizacji elewacji i zabytkowej stolarki budynku.
 

Quiet Shoes
multibrand z obuwiem
W koncepcie multibrandowego sklepu z obuwiem postawiliśmy na surowość materii. Beton ścian, wyraźna struktura drewna i ornamentalna ażurowość leżącego w strefach przymierzalni filcu, podkreślają rasowy charakter wnętrza.


Flesh Moda
ekskluzywny multibrand
Flesh Moda z założenia miała być wysublimowanym butikiem z kilkunastoma markami znanych projektantów. Wystrój sklepu miał pomóc w selekcji odpowiednich odbiorców. Zdecydowaliśmy się zamknąć szkłem większą część frontu sklepu. Żeby wejść do środka musisz stać się częścią witryny. Kolor fuksji, miękkość sztukaterii, czarny poler mebli i pikowane ciacho na środku dają poczucie komfortu, którego oczekują klientki Flesh Mody.
 

Zmiany w mieście, często na co dzień niezauważalne dla łodzian, są wyraźniej dostrzegane przez przyjezdnych. Goście corocznych wydarzeń, takich jak np. Festiwal Designu, podkreślają szybkie tempo w jakim Łódź zmienia się na lepsze.
Odnowione kamienice cieszą oczy już nie tylko na wizualizacjach. Odważne plany rewitalizacji historycznej zabudowy stały się faktem. Porządkowanie przestrzeni publicznej, wyglądu ulic, witryn sklepów i podwórek wyszło ze sfery planów w fazę realizacji. Wystawa „Brave New Łódź” będzie okazją do podpatrzenia, jak rodzące się w głowach architektów i projektantów idee zmaterializowały się najpierw w formie wizualizacji, animacji i modeli, by ostatecznie doczekać się realizacji.

Wystawa towarzysząca ósmej edycji Łódź Design Festival potrwa do końca października w klubie 6 Dzielnica przy Piotrkowskiej 102.


Fot. Monika Czechowicz oraz z zasobów internetu