czwartek, 17 września 2015

GAMID IBADULLAYEV "BIAŁY SZUM" - WYSTAWA W GALERII IMAGINARIUMTwórczość Gamida Ibadullayeva wyraża głęboką kontemplację świata przyrody, w obrębie którego artysta dostrzega i rejestruje nieustannie zachodzące przemiany, procesy. 


Kompozycje malarskie Ibadullayeva zawierają w sobie panteistyczną refleksję nad elementami przyrody, odkrywają wyzwalającą się ekspresję świata. Tę ideę artysta przenosi na wielkoformatowe płótna, które przybierają formułę dzieła otwartego na modyfikacje, nieukończonego i nieograniczonego.


Wnikliwa obserwacja zachodzących procesów w naturze, wywołanych siłą żywiołów, grą świateł i barw, pobudza wrażliwość, emocje i wyobraźnię artysty.


Ibadullayeva twórczo inspirują zjawiska natury nieprzewidywalne, niepowtarzalne, nietrwałe, zagarniające i kształtujące przestrzeń, jak opady atmosferyczne, ulewne deszcze, śnieżyce czy rozbłyski piorunów...


Te niezwykłe zjawiska, fenomeny natury, powodują zmianę obrazu świata, który pod względem wizualnym ulega dynamicznym przeobrażeniom, pierwotna percepcja ulega zakłóceniu, a wyrazistość zostaje doprowadzona do zaniku podobieństwa z rzeczywistością, do granic rozpoznawalności...


W trakcie zamieci śnieżnej, intensywnie padające, zagęszczone kryształki śniegu odrealniają przestrzeń, zaburzają widoczność brył, kształtów, kolorów. Artysta próbuje imitować te cechy fizyczne naturalnych procesów poprzez transpozycję efektów wizualnych na powierzchnię płótna. […] Zjawiska występujące w przyrodzie są często zintegrowane z dźwiękiem, odgłosami. Muzyka stanowi kolejny obszar, z którego artysta czerpie inspiracje, pierwotną siłę, energię do odkrywania i poznawania świata. Eksperymenty z dźwiękami doprowadziły artystę do zainteresowania się zjawiskiem białego szumu – rodzaju szumu akustycznego, zawierającego wszystkie, od najniższych do najwyższych, częstotliwości, którego szczególną właściwością jest zdolność maskowania, zagłuszania hałasu...


Tak powstały abstrakcyjne formy malarskie, kompozycje wyciszone, które w teoretycznym założeniu artysty tworzą relację pomiędzy dźwiękiem i obrazem. Tak w malarstwie Gamida Ibadullayeva powstaje biały szum.

(fragment tekstu „Absorpcja światła” Malwiny Domagały do publikacji z wystawy)


GAMID IBADULLAYEV urodzony w Baku w Azerbejdżanie. Ukończył ceramikę i historię sztuki na Akademii w Baku (w 2003 roku) oraz kierunek operatorski na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie w roku 2008.
Od 2005 roku mieszka i pracuje w Polsce. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, muzyką, filmem i fotografią. Prezentował prace na wystawach indywidualnych, między innymi w galerii Apteka Sztuki (projekt Geca  Gündüz, Warszawa, 2010/2011), w Centrum Synagoga (Procesy META-morficzne, 2011, Impuls, 2014, Zamość), w Galerii Stara Prochownia (Poza wyciszeniem, 2012, Warszawa), w Galerii Elektor (Biały szum, Warszawa, 2014), w Galerii Amfilada (Palimpsest, 2015, Olsztyn).
Brał udział między innymi w wystawach młodych plastyków azerbejdżańskich (1996, 1998, Wings of Time, 2000, Baku), w dwóch edycjach festiwalu Transkaukazja (m.in. CSW Zamek Ujazdowski, 2009, Warszawa), w wystawie zbiorowej Stowarzyszenia Składnica Sztuki (Galeria Taksim, 2013, Stambuł). Członek Związku Azerbejdżańskich Artystów Fotografików i Związku Azerbejdżańskich Artystów Plastyków. Założyciel formacji „Gamid Group”, w której tworzy muzykę eksperymentalną, także do autorskich filmów i prac video.Traugutta 18, 90-113 Łódź
facebook.com/galeria.imaginarium

Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14-18 do dnia 3 października 2015 roku
Bilety - 2 zł, środa - wstęp bezpłatny


Fot. Monika Czechowicz
artinfo.pl