poniedziałek, 3 marca 2014

Oko na Bałkany - przegląd nowego kina chorwackiego w Łodzi



W kinie 3D Wytwórnia (ul. Łąkowa 29) do czwartku (6 marca) trwa przegląd nowego kina chorwackiego "Oko na Bałkany".
W programie znajdą się pełnometrażowe filmy fabularne, krótkie metraże oraz dokumenty. W poniedziałek (3 marca) o godz. 18.10 kino wyświetli film "Pieniądze i Medycyna" (
Ljudozder vegetarijanac, reż. Branko Schmidt):


Danko Babica, cenionego ginekologa cechuje niezdrowa ambicja i miłość do pieniędzy. Swoje marzenie o objęciu szefa kliniki i zdobyciu pieniędzy realizuje dzięki kłamstwom, fałszerstwom i łamaniu etyki zawodowej. Jakby tego było mało, w grę wchodzi mafia, alkohol i narkotyki. W poniedziałek dodatkowo można obejrzeć film krótkometrażowy "Lili na księżycu" (reż. Dorotea Vucic). 

"Opowieści z Zagrzebia" 
(Zagrebacke cena), propozycja na wtorek (4 marca) na godz. 17.10:


Dziewięciu reżyserów i dziewięć opowieści, dla których tłem jest Zagrzeb. Scenariusze zostały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Producenta - Propeler Films. Ze zgłoszonych 107 propozycji wybrano i zrealizowano 9. Po filmie zaplanowano również projekcję dokumentu "Rodzinny obiad" (reż. Dana Budisavjević):
Festiwale i Nagrody: Documentation Rough Cut Boutique (FF w Sarajewie 2011), Nagroda Publiczności oraz Nagroda Wyróżnienie Specjalne (ZagrebDox, 2012), Best Balkan przybysza, DokuFest Prizren, 2012.

Kolejna projekcja w środę (5 marca) o godz. 18. Widzowie obejrzą "Osła" ( Kenjac,  reż. Antonio Nuić), zostanie po nim wyświetlony krótkometrażowy film "Pożegnanie" (reż. Irena Škorić).


Festiwale i Nagrody: Bergamo Film Meeting 2010 (Nagroda w kategorii Brązowej Róży Najlepszy Reżyser), MFF w Puli 2009 (Najlepsze zdjecia, Najlepsza Muzyka, Najlepszy Scenariusz).

Główny bohater "Osła" - Boro, wraz z żoną i synem jedzie do rodzinnej wsi położonej na terenie Hercegowiny. Odkąd był tam ostatni raz, minęło siedem lat. Nadszedł czas wyjaśnić i zamknąć pewne sprawy - zarówno w historii kraju, jak rodziny. Jako ostatni kino wyświetli film "Ciemność" ( Mrak,  reż. Dan Oki.) - seans w czwartek o godz. 17.

Frane pracuje jako taksówkarz. Pewnej nocy uwodzi nieznaną kobietę i zabija ją. Próba zatarcia śladów zbrodni prowadzi do kolejnych dramatycznych wydarzeń. Frane jest jednak przekonany, że nikomu nie uda się trafić na jego ślad. Beztrosko udaje się na piknik nad rzekę z siostrą jej mężem. Tam spotka go coś, czego nie nie przewidział w najgorszych snach...



Bilety:
45 zł (karnet z kartą Wytwórni)
90 zł (karnet normalny)
10 zł (bilet dla seniorów na seans pojedynczy),
12 zł (bilet z kartą Wytwórni na seans pojedynczy),
27 zł (bilet na seans pojedynczy normalny)




źródło:

cojestgrane.pl

PIOTRKOWSKA 9



Na przełomie XIX i XX wieku działał tu zakład typolitograficzny (druk litograficzny, w który włączony jest tekst lub rysunek wykonany inną techniką i przeniesiony na kamień litograficzny) którego właścicielami byli Hersz i Józef Eliaszon oraz drukarnia Abla Sachsa.


Przewodnik po Łodzi (Führer Durch Łódź), rok 1893.

Pod koniec XIX wieku miał tu swój gabinet lekarz-akuszer dr. Brzozowski.



W 1914 roku mieściła się tu szkoła muzyczna Jakuba Winieckiego.
W okresie międzywojennym przy Piotrkowskiej 9 od frontu, posiadał swój duży i znany magazyn mebli J. Nasielski.

Głos Poranny, rok 1929.

Ilustrowana Republika, rok 1925.


Ilustrowana Republika, rok 1926.


Od frontu i w podwórzu mieściło się tu wiele firm i sklepów:

 "Czas", kalendarz na rok 1905.

Nowy Kurier Łódzki, rok 1916.

Kalendarz Informator, rok 1923.


Podręczny Rejestr Handlowy, rok 1926. 


Rozwój, rok 1931.
źródło:
Sławomir Krajewski, Jacek Kusiński. Ulica Piotrkowska (t. I Spacer pierwszy).
Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.


Fot. współczesne Monika Czechowicz


Ilustrowana Republika, rok 1926.