wtorek, 5 czerwca 2012

Z daleka widok jest piękny

Fot. Monika Czechowicz

Łódź. Kościół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko


Kościół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko – katolicka świątynia parafialna, znajdująca się przy ulicy Kopcińskiego  1/3 (przy Rondzie Solidarności).
Budowa kościoła rozpoczęła się w kwietniu 1950 roku, ukończono ją w roku 1962. Wraz z kończeniem budowy rozebrano stary, zabytkowy kościół z 1493 roku...Zdjęcie przedstawiające dwa kościoły pod wezwaniem św. Teresy - stary drewniany kościółek, który został tutaj sprowadzony w 1927 roku z Chojen, z ulicy Rzgowskiej, gdzie był poprzednikiem obecnego kościoła św. Wojciecha. Był to najstarszy kościół na terenie Łodzi, pochodził z XV wieku. Za tym kościołem widoczna sylwetka obecnego kościoła, otwartego dla wiernych w 1962 roku (zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi).


Projekt architektoniczny świątyni opracowali Józef i Witold Korscy. Świątynia zbudowana jest na planie w kształcie krzyża greckiego. Podstawa kościoła ma wymiary 50 m na 50 m, a wysokość świątyni (od ziemi do górnego końca krzyża na kopule) wynosi 64 m. Kopuła ma średnicę 23 metrów. Poza kopułą główną kościół posiada cztery kopuły boczne, umieszczone w rogach.


Przy parafii od 1964 roku działa Duszpasterstwo Akademickie "Węzeł".


Na chórze muzycznym znajdują się organy o mechanicznej trakturze gry i elektrycznej trakturze rejestrów. Posiadają 64 głosy rozłożone na 4 klawiatury ręczne i pedał. Instrument został zbudowany w 1992 roku przez firmę „Kamińscy” z Warszawy.
"Łódź w Ilustracji", dodatek niedzielny "Kuriera Łódzkiego", rok 1930.


PATRONI:

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus

Jej życie zamyka się w okresie od 2 stycznia 1873 do 30 września 1897 r. Dwadzieścia cztery lata, z których dziewięć spędziła w Karmelu.

Kościół ogłosił ją świętą w 1925 roku. Żyła zamknięta w klasztorze, ale Święta z Lisieux została ogłoszona patronką misji. Sto lat po jej śmierci Papież Jan Paweł II ogłosił ja doktorem Kościoła.
Święty Jan Bosko
Święty Jan Bosko, kapłan, założyciel Zgromadzenia Salezjanów. Urodził się w 1815 roku. Dzieciństwo spędził na wsi.

6 czerwca 1841 roku otrzymuje święcenia kapłańskie i staje się ks. Jan Bosko.

Młody ksiądz już na początku drogi kapłańskiej odrzuca dwie intratne posady i wybiera dalsze studia teologiczne w Turynie. Nie tylko studiuje. Odwiedza ubogich i chorych oraz zajmuje się duszpasterstwem więźniów.

Ksiądz Bosko to jednak przede wszystkim wychowawca, twórca systemu wychowawczego zwanego system prewencyjnym. Założył Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki - żeńską gałąź Rodziny Salezjańskiej. Trzecim kierunkiem rozwoju dzieła salezjańskiego był tzw. trzeci zakon - Stowarzyszenie Pomocników Salezjańskich. Zmarł w 1888 roku.

OFICJALNA STRONA:
http://www.teresa.salezjanie.pl/   
Fot. współczesne Monika Czechowicz
Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi
i inn.