piątek, 14 września 2018

Biegnij. Stary świat jest za Tobą. Art_Inkubator w Fabryce Sztuki.

BIEGNIJ. STARY ŚWIAT JEST ZA TOBĄ.


Unieruchomione kadry filmowe, zdjęcia z reklam, fragmenty studenckich etiud, literackie cytaty – wystawa główna Festiwalu Łódź Czterech Kultur zaprezentuje pejzaż lat 60. – epoki dynamicznych przemian społecznych.


 
– Bunt stał się wówczas formą politycznej ekspresji, napędzanej pragnieniem wolności. Pokażemy przede wszystkim świat nowej wyobraźni inspirowany obrazem filmowym. 


Ikoniczne kadry i ujęcia wpływały na rzeczywistość społeczną – mówi Agnieszka Zawadowska, kurator wystawy – Po latach widzimy, jak wiele etiud studentów łódzkiej Szkoły Filmowej to obrazy buntowników wyobraźni. Trzon tej wizualnej opowieści stanowią oderwane od fabuły i głosu kadry z filmów, zdjęcia i reklamy. Unieruchomione klatki stają się autonomicznymi obrazami z wewnętrzną dramaturgią, ujawniającą zaskakujące treści o ogromnym ładunku emocjonalnym.
Wystawa pokazuje też, że działania twórców Wschodu i Zachodu należały do jednej, choć podzielonej przestrzeni. Obie strony były sobie niezbędne i współtworzyły zbiorową świadomość Europy. Pomimo działania cenzury, informacje, muzyka i filmy ze świata jakoś docierały za Żelazną Kurtynę, wywoływały szok i stawały się kultowymi wydarzeniami. Pomimo niepokojących sygnałów lewicujący Zachód był zafascynowany rzeczywistością krajów socjalistycznych, pochodami pierwszomajowymi, widowiskami i umiarkowaniem w gromadzeniu rzeczy. W oczach zachodu kraje socjalistyczne nie straciły „niewinności”, nie poddały się zwariowanej konsumpcji. Dla mieszkańców Wschodu Zachód był krainą marzeń, zapach rzeczy „stamtąd” był niezapomnianym doznaniem.
Widzowie na wystawie mogą zobaczyć między innymi etiudy studentów łódzkiej Szkoły Filmowej z tamtych lat: Romana Polańskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Agnieszki Osieckiej, Filipa Bajona, Francisco Oscara Gamardo, Stefana Bratkowskiego, Wasyla Mirczewa czy Abdula Khalika.

Agnieszka Zawadowska - kuratorka
Monika Rudaś-Grodzka - konsultacja naukowa
Emilia Kolinko - wybór tekstów
Katarzyna Gumienna - kwerendy
Antonina Benedek - opracowanie graficzne, multimedia
Gosia Gontarska, Kamila Golik - produkcjaBiegnij. Stary świat jest za Tobą.
Wystawa 8-26.09
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3Godziny otwarcia:
pon. - czw. - 12:00 - 18:00
pt. - niedz. - 14:00 - 20:00


źródło:  https://www.facebook.com/events/

Fot. Monika Czechowicz