czwartek, 13 lipca 2023

Park na Młynku.


Młynek to miejsce, które niegdyś było częścią założonej około 1800 roku przez właściciela dóbr Chojny - Benedykta Górskiego - osady Kowalszczyzna. Znajdował się tu młyn napędzany siłą rzeki Olechówki.


Park na Młynku ze zbiornikiem wodnym rzeki Olechówki znajduje się na końcu ulicy Śląskiej (dawna ulica Julianowska).


Park jest miejscem wypoczynku mieszkańców naszego miasta, to obszar zieleni miejskiej oraz zbiornik wodny w dolinie rzeki Olechówki położony w południowo–wschodniej części dzielnicy Górna, między ulicami Młynek a Bławatną, na końcu ulicy Śląskiej.

"Dziennik Łódzki", rok 1966.


Istniejący tu zbiornik wodny jest otwarty w sezonie letnim. Przeznaczony jest do uprawiania sportów wodnych.


Na miejscu znajdują się m.in. wypożyczalnia sprzętu wodnego, ogrodzony plac zabaw dla dzieci, siłownia pod gołym niebem, boisko do siatkówki plażowej, bezpieczne miejsca do grillowania (wyposażone w stacjonarne grille, pojemniki na popiół, stoły i siedziska), park linowy, stoły do gry w szachy i warcaby, bardzo duża ilość ławek, parkingi samochodowe. Park na Młynku jest częścią łódzkiego MOSiR.


Na terenie administrowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji znajduje się m. in. przystań wodna.


Obowiązuje tu zakaz kąpieli, jednak w sezonie letnim można wypożyczyć rower wodny, łódkę lub kajak.


"Dziennik Łódzki", rok 1966.


Na terenie parku oryginalny plac zabaw dla dzieci o tematyce morskiej, oddany do użytku pod koniec 2010 roku. Plac podzielony został na dwie części według wieku dziecka (3-6 i 6-12 lat). 


Postawiono dwa statki pirackie, zjeżdżalnie, domki, huśtawki, karuzelę, dużą spiralną piaskownicę, bujaki, ławki dla rodziców.


W ciągu ostatnich lat obiekt przeszedł szereg modernizacji – powstały alejki pieszo-rowerowe, nowoczesny budynek przystani, zamontowano oświetlenie oraz monitoring.


Inwestycja dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej.

Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m. Łodzi, rok 1968.

Ze względu na parkowy charakter terenu oraz znajdującą się tu infrastrukturę Młynek jest doskonałym miejscem do organizacji wydarzeń plenerowych, w tym pikników miejskich lub imprez firmowych.

"Dziennik Łódzki", rok 1969.

"Dziennik Popularny", rok 1978.

Park Linowy Na Młynku

Park Linowy Na Młynku zaprasza na trasy:
Niską - na wysokości jednego metra, dla osób powyżej 100cm wzrostu, liczącą 12 przeszkód, gdzie czas przejścia to ok. 20 minut.
Średnią - na wysokości ok. 4-5 metrów, dla osób powyżej 120cm wzrostu, liczącą 12 przeszkód, gdzie czas przejścia to ok. 30 minut.


Grill pod gołym niebem zaczyna powoli stawać się letnią tradycją. W parku wyznaczone są strefy do bezpiecznego grillowania.


Park i staw na Młynku zmienił się od dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego i ogromnej chęci mieszkańców, by miejsce - niegdyś bardzo lubiane przez łodzian – znów wypiękniało. 


Zaczęło się od ścieżek, ławek, latarni, nowych nasadzeń, siłowni plenerowej, miejsc do grillowania. Powstała także przystań z hangarem na sprzęty wodne.

Charakterystycznym elementem przystani jest duże, drewniane, młyńskie koło.


Budynek jest najnowocześniejszy ze wszystkich obiektów MOSiRu. Do dyspozycji jest sześć kajaków w formie canoe i sześć poczwórnych rowerów wodnych, i cztery monumentalne…. flamingi 😊

"Dziennik Łódzki", rok 1985.


Po przeciwnej stronie do ulicy Śląskiej, na wodzie, znajduje się wyspa, do której można dopłynąć rowerem wodnym.


Roślinność skupiona jest w okolicach brzegu zbiornika wodnego.

Mieszkańcy zbiornika wodnego na Młynku.

"Dziennik Łódzki", rok 1986.

Od strony północno–zachodniej park otoczony jest zabudowaniami, natomiast strona wschodnia i południowa jest mniej zurbanizowana. 


Około 300 metrów na południe, wzdłuż ulicy Ireny, biegną tory kolejowe łączące stacje Łódź Chojny i Łódź Olechów Wschód  -odcinek ten powstał wraz z nasypem i znajdującym się pod nim tunelem (koryto dla rzeki Olechówki) w okresie II wojny światowej na polecenie Niemców – 
przeczytaj w baedekerze: 

Źródła:


Przeczytaj jeszcze:


Wycinki prasowe pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

"Dziennik Łódzki", rok 1990.

Fot. Monika Czechowicz