wtorek, 6 listopada 2012

Zobacz Łódź z lat dwudziestych i trzydziestych

Stare fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku z lat 20. i 30. minionego wieku - do 20 stycznia w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać nową wystawę.


Stare fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku z lat ...
„Lata dwudzieste, lata trzydzieste. Łódź – miasto i ludzie w okresie II Rzeczypospolitej” - to tytuł ekspozycji w Muzeum Miasta Łodzi. Wystawę otwierają i zamykają dwa ważne wydarzenia – 11 listopada 1918 roku, czyli odzyskanie niepodległości i trudne początki odbudowy życia miasta, oraz 1 września 1939 roku  - wybuch II wojny światowej.

Ekspozycja zorganizowana w oparciu o zbiory własne Muzeum Miasta Łodzi (dokumenty, fotografie, przedmioty codziennego użytku), ukazuje stan miasta po 123 latach niewoli i dorobek pokolenia lat 20. i 30. XX wieku.
"Portret miasta i jego mieszkańców jest niejednoznaczny. Z jednej strony pozostało wiele zaniedbań lat minionych, na które nakładały się zrujnowany przemysł, kryzysy ekonomiczne, strajki i bezrobocie - pisze Magdalena Krajewska-Sochala z Muzeum Miasta Łodzi. - Z drugiej strony jednak rozpoczęto wówczas na szeroką skalę budowę wodociągów i kanalizowanie nieruchomości, rozwinięto elektryfikację, radiofonizację i komunikację Łodzi, zbudowano szereg obiektów użytku publicznego, w tym zwłaszcza szkoły, szpitale, osiedla mieszkaniowe, a także oddano łodzianom do użytku nowe tereny zielone..."


Autor: Muzeum Miasta Łódź
Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Koncert Wodafon
Wystąpi: Suavas Lewy
24 listopada (sobota), godz. 18.00 i godz. 20.00
Miejsce: Muzeum Kanału Dętka
pl. Wolności
Wstęp: 15 zł, sprzedaż biletów prowadzi kasa Muzeum Miasta Łodzi (od 3 listopada)

Prezentacja łódzkiej gry karcianej „Łódzka Dintojra”
Prowadzenie: Stowarzyszenie Topografie
19 grudnia (środa), godz. 17.00
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Prelekcja Place, boiska, stadiony, czyli sport w Łodzi międzywojenne
Prowadzenie: Sebastian Glica
8 grudnia (sobota), godz. 12.00
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Prelekcja Lata dwudzieste, lata trzydzieste na łamach łódzkiej prasy żydowskiej tego okresu
Prowadzenie: Anna Łagodzińska
15 grudnia (sobota), godz. 12.00
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

Więcej informacji
na stronie Muzeum Miasta Łodzi.

WILLA LEONA RAPPAPORTA


Przy ulicy Rewolucji 1905 roku nr 44 (dawna Południowa) Leon Rappaport wybudował secesyjny dom mieszkalny, nazywany willą z kantorem – tak określa ten dom Piotr Brukalski w opisie dla Towarzystwa Kredytowego. Jest to rezydencja kupiecka, charakterystyczna dla warstwy ludzi średnio zamożnych, dość licznej wówczas w Łodzi.
Willa Leona Rappaporta, przedsiębiorcy transportowo-handlowego, uważana jest za dzieło Gustawa Landau-Gutentegera z ok. 1904 roku. Ma malowniczą bryłę, a czerwona cegła, którą oblicowane są elewacje, ciekawie kontrastuje z szarym tynkiem. Dekoracja sztukatorska bardzo obfita (m.in. gałązki sosny i kasztanowca). Architekt albo właściciel wykazali szczególne upodobanie do charakterystycznych dla secesji nerkowatych okien.

Przedsiębiorstwo Leona Rappaporta powstało w ostatnich latach XIX wieku i dysponowało niewielkimi składami towarowymi. Firma od 1896 roku mieściła się przy ul. Południowej 10.
2 lutego 1904 roku Leon Rappaport na publicznej licytacji nabył plac przy ulicy Południowej 44-46, i przystąpił do rozbudowy zakładu. Tereny te były dawnymi ogrodami leżącymi po wschodniej stronie osady sukienniczej „Nowe Miasto”. Wytyczono je w kwartale ograniczonym ulicami: Kilińskiego (d. Widzewska), Sterlinga (d. Nowotargowa), Rewolucji 1905 roku (d. Południowa) i Pomorską. Były to osobno położone dość rozległe tereny przeznaczone na ogrody dla osadników (tkaczy, przędzalników, postrzygaczy, farbiarzy, itp.), celem zapewnienia im pewnej samowystarczalności w zakresie podstawowych produktów spożywczych. Ogrodów razem było 202. Z czasem zamieniono je jednak na tereny budowlane, i w latach 1904-1905 w większości były już zabudowane. Parcele przy ul. Południowej 44-46 należały do Starka i Jasińskiego.

Leon Rappaport wybudował w południowo-wschodniej części od ulicy, budynek mieszkalno-biurowy z wieżą, połączony z oficyną na planie litery L, a w głębi posesji przedsiębiorstwo handlowo-transportowe, z rzędami parterowych magazynów, wozowni i stajni.

Budynek miał przeznaczenie rezydencjonalne i biurowo-administracyjne, pierwsze piętro było mieszkaniem właściciela, a drugie piętro, pierwotnie mansardowe (później przebudowane) – pokojami dla domowników.

Oficyna miała przeznaczenie gospodarcze, posiadała łazienki, urządzenia higieniczne, kuchnie i służbówki. Na parterze mieścił się kantor firmowy.Leon Rappaport zmarł 13 listopada 1909 roku, syn Władysław przejął zakład, znacznie go przebudowując. Władysław umarł 31 marca 1916 r. Spadkobiercami majątku zostali: brat Józef i dwie siostry Stefania Kaufman i Marta Fajans. W latach 1916-1920 właściciele zaciągnęli pożyczkę w Banku Handlowym w Łodzi i w bankach zagranicznych, ale niestety zbankrutowali. Budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli, m.in. od 16 stycznia 1920 roku było nim Warszawskie Towarzystwo Żeglugi i Handlu, od 1933 roku Towarzystwo Kredytowe miasta Łodzi.
W latach trzydziestych ówcześni właściciele Rywen Bratsztein i Gołda Szyper przerobili poddasze nad pierwszym piętrem budynku mieszkalnego, nadbudowując drugie piętro.
Od 1 marca 1945 roku, przez bardzo wiele lat budynek dzierżawiło Przedsiębiorstwo Surowców Wtórnych, wprowadzając duże zmiany we wnętrzu, budując ścianki działowe i przepierzenia.


Willa Leona Rappaporta wzniesiona w latach 1904-1905, wraz z przylegającą od północy oficyną, jest zbudowana z cegły ciemnoczerwonej dobrze wypalonej, pokryta gładkim tynkiem z jasną dekoracją stiukową, o motywach roślinnych i ciemnym boniowaniem, a także ciemnym tynkiem chropowatym. Jest to budynek dwupiętrowy, podpiwniczony, przykryty dachem dwuspadowym. Wystrój elewacji południowej i zachodniej jest secesyjny. Chropowaty tynk zdobi klińce łuków okiennych, kwadratowe pola tynku chropowatego występują również po bokach okien, w elewacji południowej. Okna (szczególnie przyziemia) zabezpieczone kratami, o płynnych liniach, z elementami roślinnymi (słonecznik).

Brama wjazdowa ma też secesyjną kratę.

Na fasadzie południowej dwa prostokątne balkony, z kwiatowymi sterczynami w narożnikach. Ściana balkonu na pierwszym piętrze ozdobiona jest reliefem o tematyce związanej z transportem i działalnością firmy. Po środku uskrzydlony płaz z inicjałami LR.
Dekoracyjny sztukatorski fryz pod oknami drugiego piętra uformowany z liści i owoców ananasa, a także szyszek i gałęzi drzew iglastych. Okna prostokątne przedzielone szczeblinami, a w nich nadświetla dwunastopolowe. Od południowego zachodu do frontowego budynku przylega, usytuowana asymetrycznie, zróżnicowana kształtem i skalą, dwukondygnacyjna klatka schodowa.

W tej części zaprojektowano asymetrycznie dwa wejścia: od ulicy, i od podwórza. Wejście od ulicy prowadzi przez portal. Nad wejściem główki zwierzęce i nerkowate okno. Portal akcentują dwie kolumny, których kapitele zdobią liście i owoce dębu.

Nad portalem okno, zamknięte łukiem podkowiastym. W narożniku elewacji maska kobieca.
Wejście, po ośmiu schodach marmurowych prowadzi do przedsionka, zdobionego po bokach przyściennymi kolumnami, których bazy i kapitele mają dekorację roślinną. W kapitelach wśród roślin trzy główki zwierzęce. Drugie wejście prowadzi od strony zachodniej – od podwórza, przez portyk, też do przedsionka. Głowice kolumn zdobią sztukaterie w formie liści i kwiatów kasztanowca.

W zachodniej ścianie wieża, z interesującym oknem, dekorowanym liśćmi i kwiatami słonecznika. W szczycie wieży trójdzielne okno o opływowych kształtach, a pod okapem i wokół okna dekoracja sztukatorska z motywami igieł i szyszek sosny. Wieżyczka pokryta dachem naczółkowym.

Na zachodniej elewacji występują płaszczyzny geometryczne z motywami roślinnymi w postaci krzewu i kasztanowca - z liśćmi i pąkami.
Z przedsionka na piętro prowadzi dwubiegowa klatka schodowa z dekoracją o motywach roślinnych; wsporniki schodów ozdobione są słonecznikami. Z przedsionka też możemy wejść do parterowych pomieszczeń, w których ongiś mieścił się kantor – sala manipulacyjna, z długą ladą. Obok cztery pokoje biurowe, dostępne z sali i skomunikowane ze sobą. W części wschodniej hall, a w przedłużeniu korytarz, prowadzący do oficyny z łazienką i urządzeniami higienicznymi, oraz dwa pokoje również z funkcją biura związane.
Piętro jest reprezentacyjne, z przedsionkiem i ogrodem zimowym, dostępne bezpośrednio i z klatki schodowej. Zachowała się bogata dekoracja przedpokoju i pokoju zimowego. W pokoju zimowym ornament tworzą gałązki i liście kasztanowca. Większe pokoje znajdują się od południa, czyli od ulicy, a mniejsze od północy, skomunikowane z oficyną. W pokojach zachowały się skromne dekoracje o falistych liniach. Mieszkania na drugim piętrze, w dawnej mansardzie, o podobnym układzie, ale bez dekoracyjnego wystroju.
Zachowały się niektóre drzwi o kształtach opływowych, z dekoracją o motywach roślinnych. Klamki i okucia drzwiowe są nowe, ale odtworzone w secesyjnym kształcie. Stylowe piece, niestety, nie zachowały się. Zachowały się natomiast cztery kaloryfery z motywami secesyjnymi, z których dwa widoczne są na parterze, przy wejściu na klatkę schodową.”

źródło: 
Stanisław Łukawski, „Łódzka secesja.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Odział w Łodzi, „ZORA”, Łódź 1997
 
fot. Monika Czechowicz
Obecnie w budynku swoją siedzibę ma Wschód-Zachód Szkoła Wyższa im. Henryka Jóźwiaka w Łodzi (dawniej "Wschód-Zachód" Wyższa Szkoła Humanistyczna w Łodzi) - Uczelnia niepubliczna założona w maju 2006 roku. Twórcą uczelni był Henryk Jóźwiak (19462008), muzyk, wieloletni wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu. Uczelnia kontynuuje tradycje prowadzonej od roku 1997 przez założyciela działalności edukacyjnej na poziomie szkolnictwa średniego. Posiada Wydział Nauk Społecznych w Nowym Sączu.
Niestety, budynek od wielu lat niszczeje oczekując na renowację.

KIERUNKI I SPECJALNOŚCI UCZELNI :

Studia licencjackie:

·        Filologia angielska
·        Filologia neogrecka
·        Pedagogika wczesnoszkolna
·        Pedagogika pracy
·        Edukacja teatralna
·        Pedagogika – animacja kultury
·        Amerykanistyka
·        Dziennikarstwo międzynarodowe
·        Studia bliskowschodnie
·        Biznes międzynarodowy

Studia podyplomowe:

·        Podyplomowe Studium Języka Angielskiego dla Nauczycieli Nauczania Początkowego
·        Podyplomowe Studium Języka Niemieckiego dla Nauczycieli Nauczania Początkowego
·        Podyplomowe Studium Etyki dla Nauczycieli
·        Podyplomowe Studia dla Tłumaczy
·        Podyplomowe Studia Europejskie
·        Podyplomowe Studia Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych – Biznes Międzynarodowy

Oficjalna strona uczelni:
http://www.wschodzachod.edu.pl/