środa, 19 listopada 2014

100-lecie Bitwy pod Łodzią


W tym roku mija setna rocznica jednej z największych bitew I Wojny Światowej, która rozegrała się pod Łodzią.
Powietrze przesycone śmiercią, ziemia nasiąknięta krwią. Dookoła chaos, pożoga i zniszczenie. Ogrom tragedii i cierpienia, którego ziemia łódzka nigdy nie doznała. Pora by przypomnieć czasy , gdy w okolicach Łodzi piekło zstąpiło na ziemię.
Dokładnie 100 lat temu na przełomie listopada i grudnia w okolicach Łodzi doszło do jednej z największych i najkrwawszych bitew I wojny światowej. Naprzeciw siebie stanęło około 800 tysięcy żołnierzy armii rosyjskiej i niemieckiej. Ponad 200 tysięcy z nich zostało tu na zawsze.


Była to największa bitwa manewrowa I wojny światowej i pierwszy blitzkrieg na wschodzie. Nazwana również „Małą Bitwą Narodów”, ponieważ na polu bitwy ginęli Polacy w mundurach wszystkich armii, Rosjanie, Niemcy, Austriacy, Litwini, Czesi, Ukraińcy, Łotysze i Tatarzy.
Jednakże największą tragedią jest to, że tak łatwo odeszła ona w niepamięć i w kartach historii nie zajmuje należytego jej miejsca. Bitwa, która zabierała dziennie więcej istnień niż osławione bitwy pod Verdun i Sommą; w której po raz pierwszy na Froncie Wschodnim doszło do starcia samochodów pancernych i użycia gazów bojowych przez Niemców.


Setna rocznica tego wydarzenia jest doskonałą okazją, aby poprzez wędrówkę miejscami związanymi z Bitwą pod Łodzią lepiej poznać historię oraz sam nasz region.
Dlatego też powstał szlak Wschodnioeuropejskiego Frontu I Wojny Światowej na Ziemiach Polskich, którego oznakowanie ma zakończyć się w tym roku. Dodatkowo Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego przygotowała pomoc dla wszystkich, którzy chcieliby podążyć szlakiem po miejscach związanych z Bitwą Łódzką, która jest dostępna na lodzkie.travel pod poniższym linkiem:

1914 - Ziemia Łódzka w ogniu walk 

Zobacz jeszcze:


źródło:
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego