sobota, 4 maja 2013

łódzka motofantazja

fot. Monika Czechowicz

ŁÓDŹ, KILIŃSKIEGO 86.


Kamienica przy ulicy Kilińskiego 86. Obiekt znajduje się w miejskiej ewidencji zabytków.  


W 2007 roku rozpoczęto remont kamienicy. Obecnie prezentuje się bardzo pięknie. Odnowiono detale i cegłę, która po wyczyszczeniu okazała się być w zaskakująco ciepłym niemal oranżowym kolorze, przywrócono także do dawnej świetności wręcz koronkowo zdobione balkony, które uległy zniszczeniu przez zaniedbania.Na parterze znajdują się sklepy, pozostałe trzy piętra to cześć mieszkalna. 
W kamienicy przez wiele lat mieszkał  Tadeusz Łabędzki – polityk, redaktor naczelny pisma „Wszechpolak”. W latach 1945–1946 był żołnierzem NZW. 7 kwietnia 1946 został aresztowany w przygotowanej przez UBP zasadzce, w mieszkaniu Leszka Roszkowskiego przy ulicy Gdańskiej. Został przewieziony do MBP w Warszawie i tam - podczas trwania śledztwa - zamordowany 9 czerwca 1946. Ciało zakopano w nieznanym miejscu. Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze "Na Łączce". Jego przyjaciele i współoskarżeni – aplikant adwokacki Leszek Roszkowski oraz studenci Tadeusz Zawodziński i Jan Morawiec - zostali skazani na śmierć i wyroki wykonano. W 2012 roku postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Tadeusz Łabędzki został za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
7 kwietnia 2010 roku dla uczczenia pamięci Tadeusza Łabędzkiego - w mur kamienicy, w której mieszkał wmurowano poświęconą mu tablicę. 
 
fot. Monika Czechowicz


źródła:
Łukasz Przybylak.  DISCOVER ŁÓDŹ.
Encyklopedia PWN i inn.