piątek, 25 września 2015

UCZELNIA W BIUROWCU, czyli Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania przy ulicy Targowej.W okresie dobrej koniunktury, w 1912 roku zakłady Karola Scheiblera wzniosły na narożnej działce przy ulicy Targowej 65 okazały budynek biurowy. Otrzymał wiele secesyjnych elementów dekoracyjnych, między innymi tynki kontrastujące z czerwienią cegieł, brak symetrii, miękkie linie naczółków.


Budynek ma kształt litery L. Od strony ogrodu została dobudowana duża sala narad. Główne wejście ma okazałą obudowę i znajduje się od ulicy Targowej. Drugie usytuowano od strony ulicy Fabrycznej. Prowadziło ono do pomieszczeń wykorzystywanych przez przedszkole. Z myślą o dzieciach sale obrad zarządu firmy przyozdobiono malowidłami nawiązującymi tematycznie do bajek Braci Grimm.
W latach powojennych, kiedy mieściły się tu biura Uniontexu oraz komitet zakładowy partii, malowidła w sali narad zamalowano. Odzyskały pierwotny wygląd po sprywatyzowaniu.
"Łódź w Ilustracji", dodatek niedzielny "Kuriera Łódzkiego", rok 1935.


Dziś w budynku mieści się prywatna Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania. Szkoła posiada wydziały architektury, filmu i fotografii, wzornictwa oraz wiedzy o kulturze i sztuce.

Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi powstała w kwietniu 1998 roku (uruchomiona decyzją Ministra Edukacji Narodowej). Od 1999 do 2004 roku Uczelnia mieściła się przy ulicy Pomorskiej 163/165 w Łodzi. W latach 1999–2001 kształciła studentów jedynie na poziomie licencjackim. Od 2001 kształci na poziomie zarówno licencjackim jak i magisterskim.
W kwietniu 2004 Uczelnia przeniosła swoją siedzibę z ulicy Pomorskiej do dawnej Centrali Handlowej Karola Scheiblera z XIX wieku. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania kształci na studiach I-go (licencjackie) i II-go stopnia (magisterskie uzupełniające) oraz na jednolitych magisterskich (studia filmowe i fotografia) i podyplomowych na wszystkich prowadzonych i akredytowanych kierunkach i specjalnościach. Jest jedną z trzech wyższych szkół filmowych w Polsce, wydających dyplom ukończenia studiów z tytułem magistra sztuki. Uczelnia prowadzi także Aktorskie Studium Filmowe. W budynku szkoły znajduje się sala kinowa im. Henryka Kluby, wieloletniego rektora łódzkiej szkoły filmowej i wykładowcy na Wydziale Filmu i Fotografii WSSiP.


Więcej o szkole dowiesz się tutaj:


źródła:
www.wssip.edu.pl
Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska. Spacerownik łódzki.
pl.wikipedia.org

Fot. Monika Czechowicz
Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.