piątek, 22 czerwca 2012

Willa Oskara Kona, ulica Targowa 61.


Willa przy ulicy Targowej.

Krzysztof Stefański w swej książce " Łódzkie wille fabrykanckie" (s. 293) podaje, że w 1894 roku przedsiębiorca budowlany Jan (Johannes) Steck zakupił tą posesję od Karola Gehliga. Jednak z udostępnionych mi danych (Kalendarz wydawnictwa Jana Peterslige na rok 1870, Kalendarz wydawnictwa Cezarego Richtera, 1894 oraz Informator Handlowo-Przemysłowy z roku 1897) wynika, że Steck zakupił posesję od Augusta Keilicha.
W 1895 roku powstał projekt domu, o urozmaiconych formach nawiązujących do architektury typu "cottage" z elementami "stylu tyrolsko-szwajcarskiego", który krotko później zrealizowano, nie jest pewne jednak czy w formie planowanej. Jej projekt sporządził najprawdopodobniej Franciszek Chełmiński. 
Według pierwotnego założenia willa nawiązywała stylem do renesansu. Późniejszy jej użytkownik, właściciel Widzewskiej Manufaktury - Oskar Kon, zmienił jej formę.Budynek o klasycystycznej bryle, bez zbędnych dekoracji na fasadzie. Z dawnego wystroju wnętrz, prawie nic się nie zachowało. 
Teren pałacu ogrodzony jest wysokim parkanem, obok bramy jest stróżówka.Pierwszy właścicielem był Jan (Johannes) Steck, następnie Oskar (Uszer, Oszer) Kon (Kohn), urodzony w 1870 roku w Łodzi (zmarł w 1961 w Argentynie), fabrykant i finansista.


Kon (Kohn) pochodził z rodziny chasydzkiej, jako najmłodsze z siedmiorga dzieci Lewiego, tkacza a następnie handlarza resztek w zakładach Juliusza Heinzla.
W latach 90. XIX wieku Oskar prowadził wraz ze wspólnikiem tkalnię, a po jej bankructwie rozpoczął pracę w "Manufakturze Bawełnianej J. Heinzla i J. Kunitzera", gdzie szybko awansował, zostając dyrektorem zakładów do spraw sprzedaży. Prowadził jednocześnie spekulacje finansowe i wykupował akcje fabryki.
Po śmierci Kunitzera w 1905 roku odgrywał w zakładach, przekształconych w "Widzewską Manufakturę Bawełnianą", coraz większą rolę, stając się po pierwszej wojnie światowej jej większościowym udziałowcem i prezesem. Zamieszkał wówczas w willi przy ulicy Targowej, wcześniej mieszkał przypuszczalnie w willi przy obecnej ulicy Konstytucyjnej. 
W 1918 roku posesję zakupiła Widzewska Manufaktura. W 1919 roku dokonano przebudowy willi dla Oskara Kona.W latach międzywojennych Kon był głównym współwłaścicielem i dyrektorem Widzewskiej Manufaktury. W okresie okupacji Oskar Kon wykupił się z rąk Niemców, którzy zezwolili mu w grudniu 1939 roku wyjechać z Polski. Osiadł w Meksyku, a następnie w Argentynie gdzie, dzięki zgromadzonemu w bankach szwajcarskich majątkowi nadal prowadził działalność finansową.W czasie II wojny światowej willa została przejęta przez niemieckich okupantów, a w 1945 przez komunistyczne władze państwowe. W 1950 została przeznaczona na siedzibę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej (obecnej PWSFTViT).
Budynek zdobył sławę za sprawą jego obecnego właściciela: Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, popularnie nazywanej "Filmówką". Tak więc budynek dzięki takim tuzom kina jak Kieślowski, Polański, Wajda i wielu innych, sławny jest nie tylko w Europie ale i na świecie. Sławne schody prowadzące dziś do szkolnego kina, stały się legendą.

Przeczytaj jeszcze:
WILLA WIDZEWSKIEJ MANUFAKTURY

źródła:
Archiwalne, dzięki uprzejmości Pana Waldemara Borowskiego (http://piotrkowska-nr.pl/FB: https://www.facebook.com/Piotrkowska.historia):
Kalendarz wydawnictwa Jana Peterslige, rok 1870
Kalendarz wydawnictwa Cezarego Richtera, 1894
Informator Handlowo-Przemysłowy, rok 1897
oraz
Krzysztof Stefański. Łódzkie wille fabrykanckie.

fot. Monika Czechowicz