piątek, 3 sierpnia 2012

JAZZOWE LATO W ŁODZI.

Wykłady, warsztaty, spotkania i koncerty gwiazd polskiego i światowego jazzu wypełnią piątą już Letnią Akademię Jazzu. Udział w imprezie zapowiedzieli m.in. Janusz Grzywacz, Marek Raduli, Krzysztof Popek, Maciej Obara, NDR Big Band oraz Krzesimir Dębski, którzy w lipcowe i sierpniowe czwartki poprowadzą warsztaty i wykłady. Patronat honorowy nad wakacyjnym projektem łódzkiej Wytwórni objęła Hanna Zdanowska - Prezydent Miasta Łodzi.
Tegoroczne letnie spotkanie w Wytwórni przy ulicy Łąkowej 29 odbywa się pod hasłem "60-lecia nowoczesnego jazzu w Polsce". Świętowany jubileusz to rocznica pierwszego koncertu zespołu Melomani z Krzysztofem Komedą w Ustroniu Morskim, który odbył się 5 lipca 1952 roku. Nawiązując do tej daty organizatorzy przygotowali na 5 lipca 2012 roku Galę otwierającą V Letnią Akademię Jazzu, w trakcie której swoją premierę miała książka "To był jazz" autorstwa Andrzeja "Idona"Wojciechowskiego - trębacza i członka Melomanów.
Tego wieczoru odbył się także koncert zespołu Jarka Śmietany oraz najwybitniejszych polskich jazzmanów, wśród których znaleźli się m.in. Hanna Banaszak, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Krzesimir Dębski, Wojciech Karolak i inni. W sierpniu (16.08) gościem specjalnym Letniej Akademii Jazzu będzie Richard Galliano, który podczas swojego jedynego koncertu w Polsce premierowo zaprezentuje program poświęcony twórczości Nino Roty i Krzysztofa Komedy.
Ponadto w każdy czwartek z okazji Akademii można oglądać filmy z cyklu "Od raga do rocka z Joe Berendtem", a przez całe wakacje, w Wytwórni będą dwie wystawy: "POLSKI JAZZ 1958 w fotografiach ANDRZEJA WASYLEWSKIEGO studenta łódzkiej Szkoły Filmowej" i wystawę rysunków Agaty Staneckiej zatytułowaną "Narysograni jazzem".
Na wykłady, warsztaty, projekcje i wystawy wstęp wolny. na koncerty bilety w cenie 20 zł, koncert specjalny 16.08. - 60 zł z kartą klubu Wytwórnia, 70 zł bez karty, do nabycia w Wytwórni oraz na www.ticket-pro.pl. Posiadacze karty klubu Wytwórnia mogą zakupić karnet w cenie 100 zł, który upoważnia do wstępu na wszystkie koncerty V Letniej Akademii Jazzu (5.07 - 9.08). Karnety są dostępne wyłącznie w Wytwórni. Szczegółowy harmonogram imprezy oraz wszelkie dodatkowe informacje są dostępne na: www.wytwornia.pl.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Miasta Łodzi.


(na podstawie materiałów promocyjnych - Katarzyna Dobrowolska).

ŁÓDŹ. PAŁACYK ARNOLDA STILLERA


Przy dawnej Cegielnianej pod numerem 80 (obecnie Jaracza), Arnold Stiller wspólnie z Juliuszem Bielschowskim, w 1875 roku uruchomił przędzalnię, tkalnię, farbiarnię i wykańczalnię wełny. Arnold Stiller był jednym z założycieli i członkiem zarządu Łódzkiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu (1897), członkiem Komitetu Synagogi przy ulicy Spacerowej, a także członkiem zarządu „Domu Ubogich” fundacji im. Hermana i Niny Konstadtów. Po przeciwnej stronie ulicy Cegielnianej, w głębi działki, na planie zbliżonym do kwadratu, Arnold Stiller wzniósł swój dom mieszkalny.
Budowę rozpoczęto w 1891 roku, a zakończono w roku 1893. Projektantem budynku nawiązującego stylem do francuskiego i włoskiego renesansu był Hilary Majewski. Prócz budynku głównego zaprojektowany został dom ogrodnika oraz oranżeria, stajnia i wozownia.
Kilka lat później, w latach 1899-1901 budynek został powiększony. Dodano skrzydło w południowej części willi, jak również wieżę i klatkę schodową. Dawid Lande, bo to on był autorem rozbudowy, w wystroju architektonicznym wprowadził elementy manieryzmu niderlandzkiego. Na parterze znalazł się salon, biblioteka, jadalnie, gabinet, pokoje gościnne, łazienka i sanitariaty, na piętrze zaś pomieszczenia mieszkalne.
Fragment książki Dariusza Kędzierskiego "Ulice Łodzi"
(Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Łodzi).
Fot. Monika Czechowicz