piątek, 3 sierpnia 2012

ŁÓDŹ. PAŁACYK ARNOLDA STILLERA


Przy dawnej Cegielnianej pod numerem 80 (obecnie Jaracza), Arnold Stiller wspólnie z Juliuszem Bielschowskim, w 1875 roku uruchomił przędzalnię, tkalnię, farbiarnię i wykańczalnię wełny. Arnold Stiller był jednym z założycieli i członkiem zarządu Łódzkiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu (1897), członkiem Komitetu Synagogi przy ulicy Spacerowej, a także członkiem zarządu „Domu Ubogich” fundacji im. Hermana i Niny Konstadtów. Po przeciwnej stronie ulicy Cegielnianej, w głębi działki, na planie zbliżonym do kwadratu, Arnold Stiller wzniósł swój dom mieszkalny.
Budowę rozpoczęto w 1891 roku, a zakończono w roku 1893. Projektantem budynku nawiązującego stylem do francuskiego i włoskiego renesansu był Hilary Majewski. Prócz budynku głównego zaprojektowany został dom ogrodnika oraz oranżeria, stajnia i wozownia.
Kilka lat później, w latach 1899-1901 budynek został powiększony. Dodano skrzydło w południowej części willi, jak również wieżę i klatkę schodową. Dawid Lande, bo to on był autorem rozbudowy, w wystroju architektonicznym wprowadził elementy manieryzmu niderlandzkiego. Na parterze znalazł się salon, biblioteka, jadalnie, gabinet, pokoje gościnne, łazienka i sanitariaty, na piętrze zaś pomieszczenia mieszkalne.
Fragment książki Dariusza Kędzierskiego "Ulice Łodzi"
(Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Łodzi).
Fot. Monika Czechowicz

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza