czwartek, 31 marca 2016

ATLAS ARENAAtlas Arena to hala sportowo-widowiskowa w Łodzi, przy al. Bandurskiego 7.


Projekt hali powstał w 2004 roku i był w kilku punktach modernizowany. Budowa hali według projektu ATJ Architekci (arch. Jacek Kwieciński, Tomasz Kosma Kwieciński) rozpoczęła się w styczniu 2006 roku. Akt erekcyjny wbudowany został 19 stycznia 2006. Prace zostały ukończone w maju 2009 roku. Koszt całej inwestycji wyniósł 287 mln złotych.


Trybuny mogą pomieścić 10.049 widzów, a na płycie można ustawić dodatkowo 3 tysiące miejsc; do dyspozycji gości dostępnych jest 1500 miejsc postojowych, 4 ekrany multimedialne, i 11 loży VIP-owskich (każda z tarasem).


Hala została zrealizowana na planie koła o średnicy 135 m i jest otoczona fosą. Konstrukcja dachu w najwyższym punkcie znajduje się 34 m ponad poziomem areny. Powierzchnia całkowita wynosi 27,5 tys. m², a użytkowa 26 tys. m² pomieszczeń na 5 kondygnacjach. 


W obiekcie zaplanowano odrębne miejsca i przejścia dla zawodników, pracowników, widzów, sprawozdawców oraz gości honorowych. 12 mostów prowadzi do poziomu widowni i stamtąd widzowie mogą przechodzić w górę i w dół. Obiekt jest monitorowany przez 140 kamer i 600 czujników przeciwpożarowych.


W hali można organizować zawody rangi mistrzostw świata w halowej lekkiej atletyce, siatkówce, koszykówce, gimnastyce, sportach walki i tenisie. Specjalna konstrukcja areny sportowej umożliwia rozgrywanie meczów hokeja na lodzie. Ponadto obiekt jest przystosowany do organizowania występów artystycznych, koncertów, wystaw, targów, a także kongresów.


Obiekt jest wyposażony w nowoczesną infrastrukturę spełniającą wymogi międzynarodowych federacji i organizacji sportowych. Ukształtowanie i sposób konstrukcji płyty głównej umożliwia także ulokowanie na niej lodowiska, a nawet basenu z wodą. 


Obiekt dysponuje także własną sceną o modułowej budowie, a zastosowane elementy akustyczne o zróżnicowanych parametrach dźwiękowych pozwalają na osiągnięcie wyrównanego pochłaniania, funkcji częstotliwości i uzyskania czasu pogłosu poniżej 2 sekund.


W Arenie Łódź istnieje możliwość położenia sześciotorowej bieżni o długości 200 m. W hali mieści się również sala treningowa z bieżnią na 60 m.
Wykonawcą hali były m.in. firmy: Varitex, Mostostal Warszawa, Mostostal Płock - ZPK, Mostostal Puławy, Skanska oraz ME Wielkopolska. W hali zamontowano 64 ekrany akustyczne najnowocześniejszej generacji, a wykonała je firma Toppen Polska.


Arena znajduje się przy parku na Zdrowiu, na osiedlu Zdrowie przy granicy z osiedlem Karolew, nieopodal ZOO, Aquaparku Fala, przy samym stadionie Łódzkiego Klubu Sportowego. Obiekt mieści się przy alei bp. Bandurskiego, która jest częścią trasy W-Z, łączącej Retkinię z Widzewem. Obok Atlas Areny znajduje się dworzec kolejowy oraz autobusowy Łódź Kaliska.


Inauguracja hali nastąpiła 27 czerwca 2009 roku, kiedy to w obecności 13,5 tysięcy kibiców rozegrano mecz Polska – Brazylia w ramach rozgrywek Ligi Światowej w siatkówce (fot. meczu ze strony: www.youtube.com).


Hala widowiskowo-sportowa Atlas Arena jest największym tego typu obiektem w Polsce. Obiekt oferuje kompleksową obsługę zarówno dla organizatorów imprez sportowych, jak i estradowych.


Atlas Arena oferuje wynajęcie:
areny
sali treningowej
loży Vip
pomieszczeń konferencyjnych
powierzchni reklamowych
sceny


ARENA W LICZBACH:

Budynek pięciokondygnacyjny
Parametry płyty: 3 500 mkw. , 78m/45m
Powierzchnia całkowita: 27 550 mkw.
Najwyższy punkt dachu hali: 36 m
Możliwość podwieszenia elementów do stalowej konstrukcji dachu: 136 T w 34 punktach
Moc elektryczna: 2 transformatory, każdy o maksymalnej mocy 1250 kVA
moc zamówiona RNN2 - 700 kW; RNN 2 - 900 kW
Oświetlenie sportowe: 2291,79 Ix do 2302,86 Ix
Nagłośnienie moc: 24,5 kW
Kuluary hali: 3 368 mkw.
Scena o powierzchni 320 mkw.
- moduł o wymiarach 2 m/1m
- wysokość max.160 cm
2 elektroniczne tablice wyników,
4 ekrany LED informacyjno – reklamowe o wymiarach 5m x 3m
4 szatnie sportowe z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym
4 garderoby dla artystów z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym
2 sale konferencyjne na 80 osób, o powierzchni 116 mkw.
2 sale konferencyjne na 30 osób, o powierzchni   46 mkw.
Pressroom o powierzchni  91,66 mkw.
Liczba miejsc siedzących:
trybuna stała 10 049
trybuna teleskopowa 2060
Obiekt udostępniony jest dla 13 806 widzów

OFICJALNA STRONA OBIEKTU (KALENDARZ IMPREZ I INNE):


źródła:
pl.wikipedia.org

Fot. Monika Czechowicz
Fot. z meczu Polska-Brazylia ze strony: www.youtube.com