wtorek, 3 marca 2015

ŁÓDZKA RESURSA

Klub sportowy Resursa formalnie istniał w Łodzi od 1911 roku. Łódzcy rzemieślnicy potrzebę utworzenia towarzyskiego stowarzyszenia widzieli już od 1900 roku, ale  władze carskie zgodziły się na formalną rejestrację statutu (ustawy) Resursy Rzemieślniczej dopiero 20 stycznia 1911 roku.  

"Rozwój", rok 1913.

Dwa lata później, w dniu 23 maja 1913 oficjalnie zawiązano przy stowarzyszeniu Sekcję Kolarzy.
W początkowym okresie gromadził głównie rzemieślników łódzkich i ich rodziny.

Członkowie Sekcji Sportowej Towarzystwa Rzemieślniczego Resursa w Łodzi na boisku Towarzystwa Cyklistów Łódzkich, w tle widoczny kościół Podwyższenia św. Krzyża w Łodzi.

"Rozwój", rok 1912.

"Rozwój", rok 1913.

"Gazeta Łódzka", rok 1913.

"Rozwój", rok 1913.

"Rozwój", rok 1913.

Reaktywowanie klubu sportowego Resursy po I wojnie światowej nastąpiło w maju 1920 roku. Pomimo, że jego działalność nadal koncentrowała się na kolarstwie, w okresie międzywojennym funkcjonował pod nazwą Sekcji Sportowej Towarzystwa Rzemieślniczego Resursa w Łodzi.

"Rozwój", rok 1922.

"Rozwój", rok 1924.

"Rozwój", rok 1925.
"Łódzki Dodatek Ilustrowany", rok 1927.

Podstawową formą aktywności kolarskiej członków Resursy była turystyka rowerowa. Turyści - kolarze zwiedzali przede wszystkim najbliższe okolice Łodzi, ale zdarzało się, że organizowali wycieczki w odległe zakątki naszego kraju. Setki kolarzy uczestniczących w turystycznych wycieczkach rowerowych i dobra praca z młodzieżą, zaowocowały także sukcesami cyklistów Resursy w sportowej rywalizacji.
Kolarz Resursy, Jan Siebert wystąpił w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1928 roku.  Od 1934 roku członkiem sekcji był jeden z najlepszych polskich kolarzy międzywojnia, Feliks Więcek - zwycięzca Biegu Dookoła Polski z 1928 roku (dzisiejszy wyścig Tour de Pologne). Sukcesy odnosili także bracia Lucjan i Marian Pietraszewscy, Wacław Kołodziejski.

Kolarz Bydgoskiego Klubu Kolarskiego (od 1934 roku Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego) Feliks Więcek, zwycięzca I Biegu Dookoła Polski z Poznania do Łodzi w 1928 roku.

Budynek Resursy przy ul Kilińskiego 123 (dawna Widzewska 117). Zdjęcia przed i po remoncie (2021 rok).

"Gazeta Łódzka", rok 1917.

Informator m. Łodzi z kalendarzem, rok 1920.


"Rozwój", rok 1921.

"Łódzki Dodatek Ilustrowany", rok 1927.

"Hasło Łódzkie", rok 1927.

"Hasło Łódzkie", rok 1928.

"Hasło Łódzkie", rok 1929.

Po II wojnie światowej Resursa stała się klubem dostępnym dla każdego. Siedziba Resursy mieściła się przy ulicy Widzewskiej 117 ( dzisiaj Kilińskiego123) , w budynku, w którym później mieściło się kino Stylowy (od 1933 roku), a wcześniej "Resursa", "Adler" i "Del". 

Podręczny Rejestr Handlowy, rok 1926.

"Hasło Łódzkie", rok 1927.

"Łódzkie Echo Wieczorne", rok 1927.

"Hasło Łódzkie", rok 1928.

"Hasło Łódzkie", rok 1929.

"Hasło Łódzkie", rok 1929.

"Głos Poranny", rok 1938.

"Dziennik Łódzki", rok 1945.

Projekt budynku wykonał architekt August Furuhjelm.

"Nowy Dziennik Łódzki", rok 1933.

"Łódź w Ilustracji", dodatek niedzielny "Kuriera Łódzkiego", rok 1938.
  

W 2009 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. 


Firma Mota-Engil Real Estate wybudowała na tej działce (Kilińskiego 121/123) osiedle Ilumino z dwoma apartamentowcami. Budowa trwała do końca 2018 roku. 

Charakterystyczny niebieski pałacyk popadł w ruinę od czasu zamknięcia mieszczącego się w nim klubu "Cube" w 2008 roku. 


Na mocy porozumienia z miastem, Mota-Engil wyremontował zabytkowy budynek dawnego kina "Stylowy". Remont budynku rozpoczął się w 2017 roku, a więc już po wybudowaniu apartamentowca.

"Dziennik Łódzki". rok 1969.
 
2015: Pierwszy z apartamentowców, położony dalej od ulicy Kilińskiego jest już wznoszony. 

Dawna Resursa stała się częścią drugiego apartamentowca, który powstał bliżej ulicy.


2915: Budynek dawnej Resursy jest  już na terenie trwającej budowy. Baedeker został jednak potraktowany bardzo uprzejmie i uzyskał możliwość wejścia na teren. Postraszono mnie trochę kamizelką i kaskiem ochronnym, ale na szczęście obyło się bez tego stroju... 
Post Scriptum z 2021 roku i zakończona inwestycja:

"Łódź w Ilustracji", dodatek niedzielny "Kuriera Łódzkiego", rok 1931.


Po 1945 roku na bazie Sekcji Sportowej Towarzystwa Rzemieślniczego Resursa powołano Klub Sportowy Resursa, którego sportowcy największe sukcesy odnieśli w siatkówce oraz judo.
Brak hali uniemożliwiał prowadzenie sekcji sportowych wymagających takiego zaplecza. Dopiero zbudowanie w 1973-1974 nowej hali przy al. Włókniarzy 183 spowodowało rozwój tych sekcji. Siatkarze Resursy w 1979 roku weszli do ekstraklasy i w pierwszym roku swego tam pobytu zdobyli Puchar Polski. W I lidze utrzymywali się do 1985 roku. 


Kłopoty związane z zachodzącą w kraju przemianą ustrojową dotknęły również Resursę. Po okresie wegetacji finansowej, trwającej kilkanaście lat, klub w 2001 roku upadł. Formalnie właścicielem hali było miasto. Hala bez należytego zabezpieczenia zaczęła niszczeć, dobrali się do niej złomiarze. Miasto sprzedało więc obiekt w prywatne ręce. Obiekt kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Również im nie udało się rozwiązać problemu wykorzystania hali. 


Hala Resursy została oddana do użytku 18 lipca 1974 roku.  Była wówczas jedną z najnowocześniejszych w Łodzi. Miała pełnowymiarowe boisko do gier zespołowych, trybuny i zaplecze sanitarne. Należała do Klubu Sportowego "Resursa" słynącego głównie z siatkówki.

"Dziennik Łódzki", rok 1974.


2015: Kiedyś grały tu czołowe siatkarki Europy oraz Kubanki i Koreanki, a na ligowe mecze siatkarzy przychodziły tłumy. Dziś hala jest wrakiem i umiera. Minęło już... kilkanaście lat od czasu kiedy zaczęła konać hala Resursy, niegdyś tętniące życiem centrum sportu, symbol młodości, entuzjazmu, wielkich wydarzeń i wielkich emocji.


Szkielet bez okien, z zamurowanymi wejściami, widoczną z zewnątrz zdewastowaną trybuną kłuje w oczy wjeżdżających do Łodzi od północy, a serce boli tych, którzy oglądali tu mecze ligowe siatkarzy Resursy i dopingowali reprezentację Polski siatkarek w meczach m.in. z Kubą, ZSRR i Koreą Północną.


Hala Resursy powstała w ciągu zaledwie roku, co w PRL było ewenementem. Oddano ją do użytku 18 lipca 1974 roku, a już kilkanaście dni wcześniej odbyła się pierwsza spektakularna impreza. 

"Dziennik Łódzki", rok 1974.

W drugim międzynarodowym turnieju siatkarek o puchar Towarzystwa Przyjaciół Łodzi Polki, m.in. z łodziankami Barbarą Niemczyk i Marią Kopczyńską ze Startu w składzie przegrały z NRD 2:3, pokonały Francję 3:1, Węgry 3:0, Rumunię 3:2 i uległy Kubie 0:3. Wydarzeniem był występ smagłych Kubanek, który w hali Resursy oglądał komplet widzów. 

"Dziennik Popularny", rok 1977.

Powstanie hali rozkręciło sport w klubie istniejącym od 1913 roku, ale mającym dotąd drugoplanowe znaczenie w panoramie łódzkiego sportu.

"Dziennik Popularny", rok 1979.

 W kraju zaczęli liczyć się judocy, a w 1979 roku siatkarze pod wodzą trenera Marka Makarskiego awansowali do ekstraklasy.


"Dziennik Popularny", rok 1980.

"Dziennik Łódzki", rok 1982.

Była drużyna, był zaczyn sukcesów, byli działacze, a przede wszystkim była nowoczesna hala, jaką miało wówczas niewiele drużyn w Polsce. To wówczas rodziła się w Łodzi siatkarska koniunktura, która w późniejszych latach przekształciła się w wielki boom. Dużą rolę odegrała tu właśnie hala Resursy, która gościła czołowe siatkarki Europy w tradycyjnych turniejach Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Turnieje były właściwie mistrzostwami "demoludów", ale wtedy właśnie te kraje odgrywały wiodące role w Europie, a przecież przyjeżdżały do Łodzi także Japonki, Kubanki i drużyna KRLD.

"Dziennik Łódzki", rok 1983.


"Dziennik Łódzki", rok 1985.

Sport rozkwitał w Resursie do połowy lat osiemdziesiątych. Schyłek rozpoczął się jeszcze przed transformacją ustrojową. W 1985 roku drużyna siatkarzy, po 6 latach spędzonych w ekstraklasie spadła. Rok później po raz ostatni odbył się w Łodzi międzynarodowy turniej siatkarek. 

"Dziennik Łódzki", rok 1985.


Resursę dotknęły problemy finansowe. Lata dziewięćdziesiąte to była wegetacja i walka o byt. Aby ratować klub, sprzedano za 6 milionów złotych boiska piłkarskie. To jednak nie wystarczyło na bieżącą działalność i utrzymanie hali. Dotacje miejskie skończyły się i Resursa nie dała sobie rady. Dawne pomieszczenia klubowe i kawiarnię wydzierżawiono. Powstał sklep z odżywkami dla sportowców i fitness, ale wkrótce splajtował. Nie udało się więc ocalić klubu. W listopadzie 2001 roku Resursa upadła. To wówczas zaczęła się na dobre agonia hali. Opanowali ją wandale i złomiarze, którzy wymontowali wszystkie metalowe elementy. Nie sięgnęli tylko wysoko zawieszonych konstrukcji koszy…
Post Sciptum z 2021 roku - hala Resursy już nie istnieje:

Plac, na którym stała hala Resursy.




BAEDEKER POLECA:
Stanisław Glica. Sekcja Sportowa Towarzystwa Rzemieślniczego Resursa w Łodzi.





źródła:
Fotopolska.eu.
Dziennik Łódzki
Łódź. Forum o Łodzi /www.mojalodz.fora.pl/
blog: Miasto z innej beczki -  miastozinnejbeczki.pl

Fot. Monika Czechowicz
Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

6 komentarzy:

  1. Łezka w oku, ludzie przemijają a z czasem to co stworzyli. Dobrze, że przypominacie... Chwała Wam :*

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj Moniko, brat mojej ś.p. babci, Bolesław Koprowski, był członkiem Resursy - był cyklistą. Poszukuję informacji na jego temat. Prześlę Ci zdjęcia na FB, które posiadam jeśli chodzi o Resursę.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Małgosiu - wiadomość dla Ciebie wysłałam na FB/priv. Pozdrawiam serdecznie!
      Monika

      Usuń
  3. Moje pierwsze i najpiękniejsze 3 lata pracy zawodowej - najciekawsze w latach 60 tych i 70 tych kino "Stylowy-Studyjne" Dzięki za znakomite opracowanie.

    OdpowiedzUsuń