czwartek, 15 października 2015

Jerzyk z ulicy Kilińskiego 127, czyli streetart z… odpadów.

Mural przy Kilińskiego powstał w ramach Festiwalu Energii Miasta. Jego autorem jest Bordallo (Segundo) II  - czyli Artur Bordalo z Portugalii. 
Bordallo II przyjechał do Polski po raz pierwszy. Na ścianie budynku przy ulicy Kilińskiego 127 (róg al. Piłsudskiego) Portugalczyk wykonał mural–instalację z materiałów recyklingowych - takich jak opony, drewno, plastik i inne ...śmieci.


Tej sztuki nie da się nie zauważyć. Ze starych części samochodowych, plastiku,  i innych odpadków portugalski artysta  buduje wielkowymiarowe zwierzęce podobizny.


Do stworzenia tej pracy artysta wykorzystał odpady: plastik, stare zderzaki, obudowy do drzwi samochodowych i panele sidingowe. Praca przedstawia jerzyka, ptaka, którego populacja zmniejsza się z roku na rok między innymi z powodu zamurowywania szczelin w budynkach.
„Zaprosiliśmy tego twórcę wiedząc, że jego realizacje mają charakter instalacji. Bordalo II używa celowo odpadków, by zwrócić uwagę odbiorców na problem degradacji środowiska naturalnego i nadprodukcji śmieci. Głośny jest jego cykl "Big Trash Animals", w którym prezentuje on gatunki zagrożone wyginięciem” - opowiadała Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms.


Bordalo II stworzył w Łodzi mural będący kontynuacją światowego projektu  „Big Trash Animals", którego głównym celem jest m.in. zwrócenie uwagi na zwierzęta mieszkające w naszym otoczeniu. 
Artysta tworzy swoje prace scalając różne śmieci i odpady znalezione na ulicach. Korzystając ze starych opon, złomu, aluminiowych puszek, kierownic, kapsli i innych części samochodowych , pomalowanych później farbami o bardzo intensywnych kolorach – tworzy wielkoformatowe wizerunki zwierząt aby tchnąć nowe życie w opuszczone zaułki i na zapomniane szare ściany miejskich kamienic.

Oczy Sowy (Owls eyes). 

Jego prace są bardzo kolorowe i oczywiście wielowymiarowe, uliczne odpady są często bezpośrednio przytwierdzane do ścian, nadając im nowy wymiar.

Bordalo i jego idea:


Artur Bordalo urodził się w Lizbonie w 1987 roku, to młody artysta, który tworzy prace, poprzez swoją niezwykłą fakturę pełne życia i ruchu. Na stronie, którą posiada na Facebooku, pisze, że jest to również sposób, aby pokazać, że przedmioty piękne, kolorowe mogą być stworzone z odpadów i śmieci, że surowiec z którego tworzy swoje prace może ”powrócić” w pięknej, zmienionej postaci.

Wielki Szop (Big Raccoon). 2015.

Szczególnie na ulicach Lizbony, w jego rodzinnym mieście pojawiło się ostatnio wiele prac Bordalo II, swoistych „odpadkowych „ kolaży” – najczęściej przypominających zwierzęta i owady. Jest to nie tylko sposób na recykling, ale także na zwrócenie uwagi na zagrożenia jakie niesie ze sobą wytwarzanie tak ogromnych ilości odpadków, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia, a przez to zasypują nas tworząc ogromne hałdy z plastiku, aluminium i innych surowców.


Materiały do stworzenia łódzkiego muralu zapewniło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i firma Ramondis. 

Inne prace artysty możesz obejrzeć tutaj:

Strona artysty na FB:

Fot. łódzkiego muralu Monika Czechowicz

Fot. innych prac artysty ze strony:

Fabryka Zygmunta Jarocińskiego, ulica Targowa w Łodzi.

Fot. Monika Czechowicz

Przeczytaj:

Kalendarz Informator, rok 1924.