środa, 9 lipca 2014

Łucznik z ulicy Północnej


Największy okres świetności nowoczesnej, plenerowej rzeźby w Łodzi przypada na przełom lat 60-70. ubiegłego stulecia.

Wtedy powstawały wielkie łódzkie osiedla, a pozbawioną drzew i drobnej architektury przestrzeń pomiędzy blokami należało wypełnić.
Idealnie do tego celu nadawały się właśnie rzeźby. Wielkie metalowe konstrukcje lub filigranowe twory z gipsu czy betonu, miały "oswoić" przestrzeń mieszkalną. Jednocześnie dawały polskim artystom formę ekspresji i interakcji o jakiej podczas zwykłych, tymczasowych wystaw plenerowych nie mogli nawet marzyć.
Na fotografiach rzeźba "Łucznik" przy ulicy Północnej, przy południowej krańcu parku Helenów. Powstała pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia. Wykonał ją Henryk Burzec. Łucznik, wydaje się - nie stoi tu przypadkowo - zajmuje miejsce przed Klubem Sportowym Społem, w którym bardzo prężnie działa sekcja strzelectwa sportowego. Nie jest to łucznictwo, ale klimaty sportowe na pewno wiążą oba te obiekty. 
O sekcji strzeleckiej łódzkiego klubu możesz przeczytać TUTAJ
Henryk Burzec 
Naukę rozpoczął w szkole stolarskiej w Brześciu nad Bugiem. W 1936 wyjechał do Zakopanego by uczyć się w Szkole Przemysłu Drzewnego. Szkołę ukończył w 1939 roku. Po wojnie podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni rzeźby Xawerego Dunikowskiego. Podczas studiów współpracował z Dunikowskim przy głowach wawelskich czy przy powstawaniu Pomnika Powstańców Śląskich na Górze Św. Anny. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel w Rydułtowych koło Rybnika. W 1954 r. zamieszkał w Zakopanem. Przez rok pracował w liceum plastycznym. W latach 1987-2005 prowadził w swoim domu (dawna pracownia Teodora Axentowicza) autorską galerię, gdzie zgromadził kilkadziesiąt swoich prac.
Twórczość:
sztuka sakralna – rzeźby w kościołach w Krynicy, Ruptawie, Leszczynach i Międzybrodziu Żywieckim, całość wnętrz kościołów (zaprojektowana oraz wykonana) w Mrzeżynie, Knurowie i Brzęczkowicach
rzeźby plenerowe w Mielcu, Ochotnicy, Łodzi
rzeźby plenerowe w Zakopanem : "Baca" (przed Hotelem "Gazda"), "Orbity" (przed Urzędem Miejskim)
pomnik nagrobny Andrzeja i Olgi Małkowskich na Nowym Cmentarzu w Zakopanem (odsłonięty w 1981).

Internetowa galeria rzeźb Henryka Burzca: TUTAJ 


fot. Monika Czechowicz

Przeczytaj jeszcze:
Andrzej Jocz - w krajobrazie Łodzi