wtorek, 21 maja 2013

Bye, bye Julek...

W kwietniu 1961 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na pomnik Juliana Marchlewskiego. Komisja konkursowa mająca w swym składzie poza artystami rzeźbiarzami przedstawicieli społeczno-politycznych, w trzeciej eliminacji nagrodziła równorzędną, pierwszą nagrodą, opiewającą na 35 tysięcy złotych dwa projekty, oznaczone godłami nr 49 "Alfa" i nr 32 "Julian". Wystawa nadesłanych prac została udostępniona z okazji święta 1 maja 1961 roku. 

"Dziennik Łódzki", rok 1961.

Stary Rynek. Miejsce, gdzie stanie pomnik Juliana Marchlewskiego.

Prasa łódzka podkreślała znakomitą organizację konkursu, co miało być zasługą sekretarza Zygmunta Cichego. Otwarcie kopert nastąpiło 8 maja tegoż roku. Następnym etapem był wybór projektu do realizacji.

"Dziennik Łódzki", rok 1963.

Stary Rynek, rok ok. 1965.

Zrealizowany pomnik tworzyła grupa figur odlanych z brązu, o czterometrowej wysokości. Postaci Marchlewskiego towarzyszyli robotnicy: kobieta z dzieckiem i dwóch mężczyzn (w jednym rozpoznano hutnika).
W lutym 1964 roku duża część elementów była już gotowa. W drugiej połowie kwietnia przeprowadzono montaż monumentu na Starym Rynku, zaś jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło w przeddzień święta 1 maja 1964 roku.

Pomnik Marchlewskiego wyjeżdża z Łodzi, rok 1991. fot. David Pichaske.

Pomnik już nie istnieje, został rozebrany w 1991 roku, jako wybitnie nie odpowiadający naszym czasom...

Stary Rynek dzisiaj. Fot. Monika Czechowicz

Dużo przyjemniej, prawda..?

źródło: Piotr Gryglewski. Łódzkie budynki 1945-1970.

Łódź, Kino Charlie. Przegląd Kina Francuskiego.


We wtorek, 21 maja rozpoczyna się 4. Przegląd Kina Francuskiego.
W programie jak zwykle najnowsze i najciekawsze filmy francuskie, które zabiorą widza w podróż do współczesnej Francji, nawiązując również do jej historii... Piękne obrazy są w nich tłem do opowieści o życiu, dorastaniu, tolerancji, prawach kobiet, kryzysie finansowym, przyjaźni i oczywiście miłości w mieście zakochanych - Paryżu. Nie zabraknie również okazji do uśmiechu, specjalnością kinematografii francuskiej jest przecież komedia omyłek. Zobaczymy filmy autorstwa sławnych reżyserów takich jak Claire Denis, Amos Gitai, Costa-Gavras, ale także nowych nadziei francuskiego kina. Na ekranach gwiazdy: Natacha Régnier, Pierre Arditi, czy Gad Elmaleh, ale również młodzi aktorzy, o których jeszcze będzie głośno. Po raz pierwszy w Przeglądzie zostanie pokazany film animowany dla dorosłych - "Obraz" Jeana-Françoisa Laguione.
REPERTUAR:
21.05. (wtorek) godz. 17:30
   "Ostatnie piętro na lewo" - reżyseria: Angelo Clanci. Występują: Hippolyte Girardot, Fellag, Aymen Saidi, Judith Henry

22.05. (środa) godz. 17:30
   "Kraul" - reżyseria : Hervé Lasgouttes. Występują: Swann Arlaud, Anne Marivin, Nina Meurisse, Gilles Cohen

22.05 (środa) godz. 19:10

   "Żądza bankiera" - reżyseria: Costa-Gavras. Występują: Gad Elmaleh, Gabriel Byrne, Natacha Régnier, Hippolyte Girardot

23.05. (czwartek) godz. 17:45
"Róże na kredyt" - reżyseria: Amos Gitai. Występują: Léa Seydoux, Grégoire Leprince-Ringuet, Valeria Bruni-Tedeschi, Pierre Arditi, Arielle Dombasle

godz. 19:45
"35 kieliszków rumu" - reżyseria : Claire Denis. Występują: Alex Descas, Mati Diop, Nicole Dogué, Grégoire Colin

24.05. (piątek) godz. 17:30
"Obraz" - reżyseria: Jean-François Laguionie

źródło: kalejdoskop.pl