czwartek, 6 września 2018

Narodziny Dnia


Dekoracja podwórka
Narodziny Dnia”
Dzieło Wojciecha Siudmaka
sierpień 2018


Podwórko przy ulicy Więckowskiego 4 zamieniło się w prawdziwe dzieło sztuki. W ramach projektu Urzędu Miasta Łodzi - „Miasto Kamienic” - elewację kamienicy ozdobił obraz polskiego artysty – Wojciecha Siudmaka pt. „Narodziny Dnia”.Nad bramą wjazdową kurtyna losu odsłania scenę spaktaklu powitania dnia.
Łagodny podmuch ust Fantazji rozsiewa po elewacjach kamienic niczym gwiezdny pył kolorowe stworzenia i postaci.
Los wysypuje z otwartej kostki do gry liczby powodzenia.
Nad wszystkim czuwa piękna Wieszczka, władczyni harmonii i pozytywnej energii. Wie, jak pokierować zamiarami uśmiechniętego siłacza i jak zapobiec nieprzewidywalnym ruchom Maga, który żongluje Ziemią i innymi planetami.
W nastroju oczekiwania i fantasmagorii wszechobecny ruch umożliwia odpłynięcie w świat marzeń lub 40 podziemnych rzek, po których oprowadza Błękitny Przewodnik.
Wszystko jest sprawą wyboru.

Wojciech Siudmak „Narodziny Dnia” („The Birth of Day”)


Jest to światowa premiera dzieła, które powstało specjalnie z myślą o przeniesieniu go na płyty ceramiczne. Projekt został zrealizowany na gresach wielkoformatowych Ceramiki Tubądzin, które łącznie zajęły powierzchnię ok. 400 mkw.

Wojciech Siudmak to artysta, rzeźbiarz oraz malarz, który jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Urodził się w Wieluniu (woj. łódzkie) w 1942 roku. Jest fundatorem Nagrody Pokoju „Wieczna Miłość”. Od lat mieszka we Francji, tworzy i wystawia na całym świecie. Jego dzieła stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez jak festiwale filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Teraz jedną z prac artysty mogą podziwiać także łodzianie. 

Obraz został przeniesiony na trzy ściany budynku, a cały proces był prowadzony w ścisłej współpracy i pod nadzorem autora dzieła.

Twórczością artysty, pełną osobistej szmboliki, fantastycznych postaci i konstrukcji opartych na nieoczekiwanych splotach myślowych, rządzi jego dewiza:
Tylko marzenie morze przekroczyć wszelkie bariery.


Artysta dziękuje miastu Łódź za zaproszenie do projektu oraz firmie Tubądzin za technologiczne umożliwienie jego realizacji.
Jako jedyna w kraju firma dysponuje technologią pozwalającą produkować gresy w rozmiarze sięgającym nawet 120 x 240 cm, które mogą być montowane na elewacji. Ceramika Tubądzin współpracuje z Wojciechem Siudmakiem od 2 lat i jest to kolejna realizacja jego dzieł na płytach ceramicznych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zaawansowanych urządzeń zdobniczych i druku cyfrowego.


Zwiedzających proszę, by pamiętali, że nie sposób przewidzieć,
w którym zakątku tego fantastycznego miasta
może zacząć się najbardziej fantastyczny dzień ich życia”
Wojciech Siudmak


Źródło:
PLASTER ŁÓDZKI fundacjaplaster.home.pl
i inn.


Fot. Monika Czechowicz