środa, 9 kwietnia 2014

PIOTRKOWSKA 11 - KAMIENICA SCHEIBLEROWSKA
Zanim powstała w tym miejscu ta okazała kamienica, w połowie XIX wieku mieściła się tu tkalnia Henryka Vorwerka, będąca jedną z nielicznych fabryk Nowego Miasta. Vorverk był właścicielem dwóch parceli. Na Piotrkowskiej miał parterowy murowany dom o czternastu oknach frontowych, z pięcioma izbami. Wzdłuż Piotrkowskiej i Zawadzkiej (dzisiaj Próchnika) ciągnął się dwupiętrowy murowany budynek fabryczny z trzema salami. W 1850 roku Vorwerk miał 29 ręcznych warsztatów tkackich, przy których zatrudniał 52 osoby.
Zakład zlikwidowano po śmierci właściciela w 1874 roku, a na narożnej parceli przy zbiegu ulic Piotrkowskiej i Próchnika stanęła wybudowana z rozmachem  pierwsza wielkomiejska kamienica w Łodzi. Wzniesiono ją w latach 1879-1881 dla właściciela kompleksu rezydencjalno-mieszkalno-fabrycznego "Księży Młyn", Karola Scheiblera.

Dziennik Łódzki, rok 1886.


Budynek wybudowany został jako siedziba Składu Głównego przedsiębiorstwa. Otrzymał formę neorenesansową, opartą na doskonałych włoskich wzorcach. Autorem projektu był najprawdopodobniej Hilary Majewski. 

Goniec Łódzki, rok 1904.


Chcąc podkreślić monumentalność budowli, a zarazem wzmocnić prestiż fundatora, postanowiono wyeksponować narożnik kamienicy, wieńcząc go neobarokową, górującą nad Nowym Miastem kopułą oraz ozdabiając kulistym wykuszem. 


Na parterze znajdował się główny skład towarów właściciela oraz inne wytwornie urządzone sklepy.

Fot. Bronisław Wilkoszewki

Ten okazały czteropiętrowy budynek, zbudowany został na planie litery U, dwa potężne skrzydła rozchodzące się pod kątem około 90° połączone zostały narożną wieżą ozdobioną okrągłym wykuszem i zakończoną ośmioboczną kopułą z wieńczącym ją ozdobnym masztem. 


Trzeci bok tworzy oficyna. Na elewacji kamienicy można dostrzec ozdobne motywy neorenesansowe i neobarokowe. 


Z narożnika wchodziło się do sklepu z kapeluszami Karola Göpperta (Goepperta). Można było tu nabyć wytwarzane na miejscu kapelusze filcowe, pluszowe oraz cylindry i meloniki.

Gazeta "Rozwój", rok 1903.

W końcu lat 80. XIX wieku mieściła się tutaj także filia warszawskiego wytwórcy wyrobów platerowych Norblin i Spółka oraz skład firmy Ludwik Spiess i Syn.


Na wyższych kondygnacjach znajdowały się eleganckie apartamenty. W 1890 roku mieszkał tutaj znany łódzki lekarz Jan Wisłocki.


Od 1911 roku znajdował a się tu drukarnia „Kuriera Łódzkiego”.

Księga Adresowa Miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego, rok 1937.

W 1927 roku kamienicę kupiła Kasa Emerytalno-Pożyczkowa Kolei Elektrycznych Łódzkich. 


Ulica Zawadzka 1, to adres kamienicy od dzisiejszej ulicy Próchnika. Gazeta "Rozwój", rok 1903.

W budynku od strony Próchnika znajdowało się mieszkanie cenzora (Janusz Gajos), bohatera filmu Wojciecha Marczewskiego "Ucieczka z kina Wolność". 

"Ucieczka z kina Wolność" (fragment), rok 1990.
źródło: YouTube.pl

Kamienica została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego w 1971 roku oraz na listę programu World Monuments Watch (zobacz TUTAJ). 


źródła:
Dawid Lasociński, Ryszard Bonisławski, Michał Koliński. Łódź. Przewodnik turystyczny.
Piotr Machlański. Szlak ulicy Piotrkowskiej.
Jacek Kusiński. Ulica Piotrkowska.
Przewodnik po filmowej Łodzi.

Fot. Monika Czechowicz
Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi.