środa, 27 maja 2015

KAMIENICA PRZY SIENKIEWICZA … i łódzka „Telimena”.


Ta efektowna wielkomiejska kamienica, stojąca w sąsiedztwie kościoła pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, została wybudowana około 1914 roku. Autorem projektu był Gustaw Landau-Gutenteger.


Kamienica przy Sienkiewicza 36, róg Tuwima 20 (dawna Przejazd) została wybudowana prawdopodobnie dla rodziny Richterów. Na terenie posesji prowadzili oni skład materiałów technicznych. 
W latach międzywojennych Adolf  Richter miał tu swoje biuro. Rodzina ta handlowała m. in. artykułami technicznymi, wodociągowymi, kanalizacyjnymi, elektrotechnicznymi oraz narzędziami, motorami, maszynami parowymi a także przeróżnymi wężami, pasami, olejami i smarami itp. Jest to jedna z wybudowanych w Łodzi tzw. "białych kamienic".
W kamienicy od ulicy Sienkiewicza przez wiele lat znajdował się sklep firmy „Telimena”. Dom Mody Telimena powstał w 1957 roku w Łodzi.
Był to jeden z najstarszych domów mody w Polsce. Na początku swojej działalności firma zajmowała się projektowaniem i szyciem sukni balowych i coctailowych. Pierwszy salon Telimeny powstał przy ulicy Piotrkowskiej 78 w Łodzi, później sklepy sieci Telimena działały w całej Polsce.
Modelkami Domu Mody Telimena były m.in.: Miss Polonia 1957 Alicja Bobrowska, Miss Polonia 1958 Zuzanna Cembrowska, I wicemiss Polonia 1958 Krystyna Zajkowska, Ewa Maria Morelle, Miss Polonia 1983 Lidia Wasiak, Wicemiss Polonia 1983 Gabriela Kotkowiak, Miss Polonia 1984 Magdalena Jaworska, I Wicemiss Polonia 1984 Joanna Karska, II Wicemiss Polonia 1984 Elżbieta Mielczarek, Hanna Wilczyńska, Iwona Bielas, Elżbieta Pilarska, Jadwiga Kempara, Katarzyna Kaźmierczak, Małgorzata Niemen.
 
Ewa Frykowska, legendarna piękność Telimeny.

W latach 70. i 80. szyte przez Telimenę ubrania kojarzyły się z luksusem i nadążaniem za nowinkami w modzie. Klientki sklepu o dostawie dowiadywały się pocztą pantoflową. Szefowe i ekspedientki salonu firmowego przekupywano oferując czekoladki. Pokazy kolekcji gromadziły tłumy VIP-ów. Zaproszenia zdobywano przez znajomych i przyjaciół. W łódzkim Centralu były wtedy dwa stoiska Telimeny, a po dzieła wyobraźni projektantki – Anny Skórskiej pędziły tłumy, wyprzedzając ruchome schody.


W kreacjach łódzkiej firmy Stanisława Gierek, żona byłego I sekretarza PZPR, jeździła za granicę.
Telimena ubierała w latach 80. Annę Nehrebecką, Grażynę Szapołowską, Annę Seniuk, Irenę Jarocką, Irenę Santor, Krystynę Loskę…
Kolekcje odzieży z łódzkiego Domu Mody „Telimena” i „Hofflandu” (z lat 70.- 80.) możemy obejrzeć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w dziale poświęconym historii mody i odzieży.

Jedwabna suknia balowa; projekt Anny Skórskiej zrealizowany w Domu Mody "Telimena", Łódź, 1984. Zbiory Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Rok 1994, pokaz kolekcji wiosenno-letniej domu mody Telimena w Hotelu Victoria w Warszawie.

Jak dużym prestiżem cieszył się Dom Mody Telimena, świadczą liczne relacje w Polskiej Kronice Filmowej. Kamera towarzyszyła modelkom nie tylko podczas pokazów mody, ale również podpatrywała realizację sesji zdjęciowych. Zresztą kreacje Telimeny pojawiały się często w wydawanych wówczas w Polsce magazynach o modzie, a pokazy jej kolekcji uświetniały imprezy, jak choćby karnawałowy rejs statkiem „Stefan Batory”, o którym w 1976 roku donosiła PKF.


PRL 1974: część pierwsza: Warszawa, świąteczne dekoracje w sklepach. Część druga: Moda karnawałowa z Telimeny.
źródło: YouTube.

 
Obecnie firma realizuje głownie kolekcje odzieży korporacyjnej m.in. dla: Polskich Linii Lotniczych LOT, WARS, straży miejskiej, sieci Douglas, Philip Morris Polska.
STRONA TELIMENY: http://www.telimena.com/
Dzisiaj w miejscu dawnego sklepu „Telimeny” mieści się CUK – Centrum Usług Kserograficznych.
źródła:
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93 - 034 Łódź
Polska Niezwykła
Łódź nasze miasto (autor Jolanta Bilińska)
YouTube.pl

źródła fotografii:
FotoPolska
Narodowe Archiwum Cyfowe i inn.


Fot. współczesne Monika Czechowicz