środa, 27 maja 2015

KAMIENICA PRZY SIENKIEWICZA … i łódzka „Telimena”.


Ta efektowna wielkomiejska kamienica, stojąca w sąsiedztwie kościoła pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, została wybudowana około 1914 roku. Autorem projektu był Gustaw Landau-Gutenteger.
Kamienica przy Sienkiewicza 36, róg Tuwima 20 (dawna Przejazd) prawdopodobnie została wybudowana dla rodziny Richterów, taryfy domów wymieniają tę rodzinę jako właścicieli budynku już od 1914 roku. 

"Lodzer Informations und Haus Kalender", 1910.

Na terenie posesji prowadzili oni skład materiałów technicznych (przeniesiony z ul. Przejazd 4).

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1913.

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1914.

Informator Handlowo-Przemysłowy, rok 1914.

W latach międzywojennych Adolf Richter miał tu swoje biuro. Rodzina ta handlowała m. in. artykułami technicznymi, wodociągowymi, kanalizacyjnymi, elektrotechnicznymi oraz narzędziami, motorami, maszynami parowymi a także przeróżnymi wężami, pasami, olejami i smarami itp. 

"Lodzer Informations und Haus Kalender", 1914.

Informator Handlowo-Przemysłowy, rok 1914.

Jest to jedna z wybudowanych w Łodzi tzw. "białych kamienic".


W kamienicy od ulicy Sienkiewicza przez wiele lat znajdował się sklep firmy „Telimena”. Dom Mody Telimena powstał w 1957 roku w Łodzi.


"Dziennik Łódzki", rok 1957.

"Dziennik Łódzki", rok 1957.

"Dziennik Łódzki", rok 1957.

Był to jeden z najstarszych domów mody w Polsce. Na początku swojej działalności firma zajmowała się projektowaniem i szyciem sukni balowych i coctailowych. Pierwszy salon Telimeny powstał przy ulicy Piotrkowskiej 78 w Łodzi, później sklepy sieci Telimena działały w całej Polsce.

Piotrkowska 78.

"Dziennik Łódzki", rok 1966.

"Dziennik Łódzki", rok 1967.

Modelkami Domu Mody Telimena były m.in.: Miss Polonia 1957 Alicja Bobrowska, Miss Polonia 1958 Zuzanna Cembrowska, I wicemiss Polonia 1958 Krystyna Zajkowska, Ewa Maria Morelle, Miss Polonia 1983 Lidia Wasiak, Wicemiss Polonia 1983 Gabriela Kotkowiak, Miss Polonia 1984 Magdalena Jaworska, I Wicemiss Polonia 1984 Joanna Karska, II Wicemiss Polonia 1984 Elżbieta Mielczarek, Hanna Wilczyńska, Iwona Bielas, Elżbieta Pilarska, Jadwiga Kempara, Katarzyna Kaźmierczak, Małgorzata Niemen.

 
Ewa Frykowska, legendarna piękność Telimeny.

"Odgłosy", rok 1968.

"Dziennik Łódzki", rok 1968.

"Dziennik Łódzki", rok 1968.

W latach 70. i 80. szyte przez Telimenę ubrania kojarzyły się z luksusem i nadążaniem za nowinkami w modzie. Klientki sklepu o dostawie dowiadywały się pocztą pantoflową. Szefowe i ekspedientki salonu firmowego przekupywano oferując czekoladki. Pokazy kolekcji gromadziły tłumy VIP-ów. Zaproszenia zdobywano przez znajomych i przyjaciół. W łódzkim Centralu były wtedy dwa stoiska Telimeny, a po dzieła wyobraźni projektantki – Anny Skórskiej pędziły tłumy, wyprzedzając ruchome schody.

"Dziennik Łódzki", rok 1968.

"Dziennik Łódzki", rok 1970.

"Dziennik Łódzki", rok 1972.

"Dziennik Łódzki", rok 1973.


"Dziennik Popularny", rok 1977.

W kreacjach łódzkiej firmy Stanisława Gierek, żona byłego I sekretarza PZPR, jeździła za granicę.

"Dziennik Popularny", rok 1978.

"Dziennik Popularny", rok 1979.

MASZYNA-MODA-MUZEUM
Wystwa Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Telimena ubierała w latach 80. Annę Nehrebecką, Grażynę Szapołowską, Annę Seniuk, Irenę Jarocką, Irenę Santor, Krystynę Loskę…

"Dziennik Łódzki", rok 1986.

Kolekcje odzieży z łódzkiego Domu Mody „Telimena” i „Hofflandu” (z lat 70.- 80.) możemy obejrzeć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w dziale poświęconym historii mody i odzieży.

Jedwabna suknia balowa; projekt Anny Skórskiej zrealizowany w Domu Mody "Telimena", Łódź, 1984. Zbiory Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Rok 1994, pokaz kolekcji wiosenno-letniej domu mody Telimena w Hotelu Victoria w Warszawie.

Jak dużym prestiżem cieszył się Dom Mody Telimena, świadczą liczne relacje w Polskiej Kronice Filmowej. Kamera towarzyszyła modelkom nie tylko podczas pokazów mody, ale również podpatrywała realizację sesji zdjęciowych. Zresztą kreacje Telimeny pojawiały się często w wydawanych wówczas w Polsce magazynach o modzie, a pokazy jej kolekcji uświetniały imprezy, jak choćby karnawałowy rejs statkiem „Stefan Batory”, o którym w 1976 roku donosiła PKF.

"Odgłosy", rok 1985.

MASZYNA-MODA-MUZEUM
Wystwa Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

"Dziennik Łódzki", rok 1988.

"Dziennik Łódzki", rok 1989.

 
Obecnie firma realizuje głownie kolekcje odzieży korporacyjnej m.in. dla: Polskich Linii Lotniczych LOT, WARS, straży miejskiej, sieci Douglas, Philip Morris Polska.
STRONA TELIMENY: http://www.telimena.com/

źródła:
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93 - 034 Łódź
Polska Niezwykła
Łódź nasze miasto (autor Jolanta Bilińska)
YouTube.pl

źródła fotografii:
FotoPolska
Narodowe Archiwum Cyfowe i inn.
https://kobieta.onet.pl/

Fot. współczesne Monika Czechowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz