wtorek, 9 września 2014

NOWE ŻYCIE FABRYKI SNÓW


ŁĄKOWA 29

Łąkowa 29 - wartość dla wszystkich. Miejsce o tak wyjątkowym znaczeniu i wielkiej wartości, również sentymentalnej, tworzy nową definicję miasta i staje się dumą jego mieszkańców. Budując świadomość łodzian, odkrywając przed nimi magię tego adresu oraz zapraszając ich pod swój dach, miejsce to kreuje nową przestrzeń miejską - atrakcyjną nie tylko dla miłośników kina. Filmowe życie Łodzi trwa nadal. Potężnie działa Opus Film, Grupa TOYA współprodukuje filmy, to tu powstaje najlepszy dźwięk do polskich filmów.


NAJWIĘKSZY POMNIK POLSKIEGO FILMU

Jeśli istnieje w Polsce miejsce, w którym obecny jest stale duch dawnego polskiego kina, jest nim Łąkowa 29 w Łodzi - adres dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych (WFF), łódzkiej Fabryki Snów.

To tu powstał pierwszy powojenny film polski, tutaj przez dziesiątki lat toczyło się codzienne życie filmowców, tu zrodziły się najważniejsze dzieła polskiej kinematografii.
Tutaj powstały zdjęcia do jedynych polskich filmów uhonorowanych Oskarami. W tym miejscu spoczywa skarb narodowy - ponad cztery tysiące rolek taśmy filmowej i tysiące kostiumów.Z Łąkową 29 związanych było przez dziesiątki lat wielu ludzi filmu - od największych reżyserów i aktorów, przez techników, wózkarzy, malarzy dekoracji po uwielbianą przez wszystkich panią Czesię z bufetu.
Dlatego właśnie tutaj powstał największy pomnik polskiego filmu oraz jedyny projekt biorący pod opiekę historię i pamięć o wszystkich, którzy ją tworzyli.


FILMOWA ELEWACJABlisko 500 ton elewacji "ubranej" w twarze muzyków z filmu "Zakazane piosenki", pierwszego powojennego filmu, tworzy obiekt silnie zmieniający tkankę miasta. 


Wpływa na świadomość mieszkańców. 

Jest największym z możliwych ambientów, kampanią informacyjną i hołdem dla twórców, zarówno tych z wielkim nazwiskiem, jak i tych ukrytych w swoich pracowniach.

Autor koncepcji wprowadzenia kadru filmowego w elewację DoubleTree by Hilton - pracownia Kuryłowicz&Associates - oparł ją na pikselu - najmniejszej jednostce współczesnego obrazu...

… I WNĘTRZA HOTELU
Wejście do każdego z pokoi DoubleTree by Hilton Łódź obramione jest motywami z filmów powstałych w łódzkiej WFF, hotelowy basen zdobią mozaiki z kadrów filmu Romana Polańskiego a w pokojach znajdują się filmowe plakaty autorstwa Andrzeja Pągowskiego.
Centralną część lobby stanowią zawieszone w powietrzu schody, których projekt oparto o zachowane przy odrestaurowanej sali kinowej słynne kręcone schody WFF. Dodatkowo detale, takie jak lampy czy motywy animacji poklatkowej, uzupełniają filmowy charakter lobby hotelu.

ALBUM „FABRYKA SNÓW”Dziesiątki zdjęć prosto z szuflady, wspomnienia przywołane w sentymentalnej rozmowie, anegdoty opowiedziane po latach - w albumie "Fabryka Snów" historia WFF jest bardzo nieoficjalna - przez to tak prawdziwa i chwytająca ze serce.
Blisko 400 stron zawiera wiele niepublikowanych wcześniej materiałów - od prywatnych fotografii po urzędowe dokumenty - oraz setki faktów, informacji i plotek.
Autorem książki jest Stanisław Zawiśliński, współautorem Tadeusz Wijata. Album powstał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, we współpracy z Filmoteką Narodową. Inicjatorem i wydawcą jest Grupa TOYA.

Dawni pracownicy i bywalcy WFF, ich przyjaciele, dzieci, wnuki snują opowieści i prowadzą nas coraz głębiej w historię Fabryki Snów - każda, nawet najmniejsza anegdota staje się istotną częścią portalu.
Serwis lakowa29.pl to połączenie miejsca spotkań z wirtualną encyklopedią filmu. Oprócz stale uzupełnianej listy "ludzi wytwórni" oraz listy wszystkich powstałych w WFF filmów serwis zawiera galerię zdjęć (wielu z nich nigdy nie opublikowano) oraz wywiady i wspomnienia...Komentując, opisując filmy i postacie, każdy może wziąć udział w gromadzeniu wiedzy o historii WFF.

www.lakowa29.pl

KINO 3D WYTWÓRNIA


Premiery i specjalne pokazy z udziałem twórców, najważniejsze produkcje hollywoodzkie, artystyczne kino europejskie i rodzime, transmisje i retransmisje oper, przeglądy i festiwale, filmowe minicykle, kino muzyczne, transmisje najważniejszych ceremonii ze świata filmu, projekty edukacyjne, warsztaty, spotkania z gośćmi, panele dyskusyjne...Już od 2013 roku do odrestaurowanej sali projekcyjnej WFF powróciło filmowe życie, którego rytm wyznacza Kino 3D Wytwórnia z doskonałymi warunkami wnętrza, wysokiej klasy wyposażeniem i unikalnym repertuarem.
Sala projekcyjna 10A, zaprojektowana akustycznie przez Jakuba Kirszensteina, była dumą Wytwórni Filmów Fabularnych.
OFICJALNA STRONA KINA/REPERTUAR:

KLUB WYTWÓRNIA

Jedno z najważniejszych centrów kultury w Łodzi, miejsce wielu inicjatyw kulturalnych: muzycznych, teatralnych, filmowych oraz z pogranicza różnych dziedzin sztuki.
OFICJALNA STRONA KLUBU WYTWÓRNIA/ KALENDARZ WYDARZEŃ:

CENTRUM SPOTKAŃ BIZNES HUB


Centrum Kongresowe BiznesHUB (BHCC) powstało z połączenia pierwszego w Polsce hotelu DoubleTree by Hilton z dawnymi halami łódzkiej WFF. W skład kompleksu wchodzą: hotel, restauracja Four Colors, Golden Bar, Wytwórnia, Kino 3D Wytwórnia oraz biurowiec MediaHub.
Całość pod adresem Łąkowa 29 stanowi nowe miejsce spotkań, zarówno kongresowo-festiwalowych (4,5 tysięcy mkw.), jak i tych codziennych...
... biznesowych i towarzyskich.


PAŁAC DŹWIĘKU TOYA STUDIOS

Dawna chluba WFF - "Pałac Dźwięku" - to dziś nowoczesne studia postprodukcji dźwięku TOYA Studios. Dziś, jak dawniej, opracowuje się tu dźwięk większości polskich filmów, a wyjątkowa architektura tego miejsca nadal wspaniale służy swojemu przeznaczeniu.


Jest to dziś jedyne studio w w Polsce posługujące się jednocześnie licencją THX i Dolby Premier Studio.
Do filmów, które nabierały tu ostatecznego brzmienia należą między innymi:

"1920. Bitwa Warszawska":

"Jesteś Bogiem":

"Kołysanka":

"Obława":

"Mój rower":

"Wymyk":

... i wiele innych.
Grupa TOYA jest koproducentem filmów: "Jesteś Bogiem", "Mała wielka miłość", "Nieruchomy poruszyciel", "Jeszcze nie wieczór", "Wygrany", "Kop głębiej" i innych.


FILMOWY I KULTURALNY CHARAKTER ŁĄKOWEJ 29 DZIŚ


"Łąkowa 29" to więcej niż adres... To unikatowy projekt rewitalizacji terenów, na których mieściła się Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi. To próba przywrócenia dawnej świetności filmowej Łodzi oraz połączenia historii i tradycji z nowoczesnością. Tu gdzie kiedyś kręcono kultowe polskie filmy, gdzie przewijała się plejada najwspanialszych aktorów, reżyserów, operatorów i producentów, powstało dziś miejsce łączące kulturę i biznes. W skład projektu wchodzą:
Filmoteka Narodowa (fn.org.pl)

Łódzkie Centrum Filmowe (lcf.pl)
Wytwórnia (www.wytwornia.pl)

TOYA Studios (www.toyastudios.pl)


Opus Film (www.opusfilm.com)

DoubleTree by Hilton (lodz.doubletreebyhilton.com)


BiznesHUB (bhcc.pl)
MediaHub (mediahub.pl)
Dziś Łąkowa 29 to firmy związane z filmem, kulturą i nowymi technologiami. W dawnych halach produkcyjnych kwitnie nowe życie. Jednak pamięć o WFF i wszystkich, którzy ją tworzyli, jest tutaj ważnym elementem codzienności.

Nic się nie kończy. Nic się nie zaczyna.
Są takie miejsca, gdzie echo słów
powtarza wszystko to, co już było,
co się skończyło i zacznie znów.

Fragment wiersza „Cztery Kolory Nadzieja”
Ewa Lipska, koncert „The Four Colors of Łódź”Fot. Monika Czechowicz