sobota, 14 marca 2015

Narożny dom Reinholda Wyssa, ulica Gdańska 109/111.Rozłożysty, stojący na narożnej działce dom, zbudowany w 1890 roku dla Reinholda Wyssa. Taką informację można przeczytać we wszystkich przewodnikach. Ale kim był Reihold Wyss? Zapewne zamożnym, łódzkim przemysłowcem, sądząc po rozmachu z jakim wybudował sobie swoją łódzką siedzibę. I tylko tyle o nim wiem, nie znalazłam nigdzie żadnej innej wzmianki, jaką działalność prowadził, skąd pochodził, czy informacji o rodzinie. Podobno pochodził ze Szwajcarii, więc być może był spokrewniony z Johannem Wyssem, szwajcarskim pisarzem urodzonym w 1818 roku..? Lub miał jakieś związki ze szwajcarską firmą przemysłową zajmującą się produkcją maszyn i turbin Escher Wyss AG mającą swą siedzibę w Zurichu..?


Prawdopodobnie poza funkcjami mieszkalnymi budynek pełnił funkcje biurowe lub handlowe.


Po 1930 roku dom Wyssa przeszedł na własność Diecezji Łódzkiej, która umieściła w nim Instytut Akcji Katolickiej, redakcję tygodnika „Słowo Katolickie” oraz Kasę Pożyczek Bezprocentowych „Caritas”.


Po II wojnie światowej budynek zabrano kościołowi. Był tu żłobek i przedszkole, a później przychodnia lekarska.


Od 1995 roku znów jest tu siedziba Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Dom Dziennego Pobytu i świetlica środowiskowa. Codziennie wydawane są tu posiłki, działa też biuro wolontariatu. 


Przeczytaj jeszcze:

źródła:
Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska. Spacerownik łódzki.
Dariusz Kędzierski. Ulice Łodzi.

Fot. Monika Czechowicz