piątek, 18 września 2015

MIAUUU, … czyli mural u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tuwima.Nowy mural na ścianie  kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza  i Tuwima. Jego autorem jest jeden z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych street artowców ze Śląska, Jan Michał Raspazjan.


Jan Michał Raspazjan, oniryczny konstruktor i wizjoner teleportowany z przyszłości. Zdobiący przestrzeń publiczną przy pomocy swej nieodłącznej i rozpoznawalnej od pierwszego wejrzenia świty, w skład której wchodzą: mechaniczne kobiety - koty, ryby, nimfy, ptaki. Prace Raspazjana łączą w sobie futurystyczne wizje światów wyimaginowanych oraz tradycyjne śląskie symbole.Mural Raspazjana powstał w Łodzi w ramach trwającego od września Festiwalu Energia Miasta.
Festiwal Energia Miasta to kontynuacja Festiwalu Galeria Urban Forms. Festiwal zmienił nazwę, bo rozszerzeniu uległ program wydarzeń. W tym roku nie ogranicza się wyłącznie do murali. W planie jest także szereg innych działań artystycznych. Pierwszy z murali z tegorocznej edycji festiwalu można oglądać na "Wieży Babel" (zobacz TUTAJ).
Każdego roku w okolicach września łódzką przestrzeń wzbogacają kolejne murale Fundacji Urban Forms.


Raspazjan wykonał wielkoformatowe malowidło na ścianie budynku przy ulicy Sienkiewicza 39. Po raz pierwszy w historii Galerii Urban Forms nowy mural powstał w sąsiedztwie już istniejącego (praca autorstwa M-City na ścianie budynku przy ulicy Tuwima 16, zobacz TUTAJ). Fundacja chce w ten sposób stworzyć skwer poświęcony sztuce miejskiej. W pobliżu znajduje się także mural Kobry przedstawiający Artura Rubinsteina (zobacz TUTAJ). 


Raspazjan w trakcie pracy:

JAN MICHAŁ RASPAZJAN
RASPAZJAN - (Jan Michał Raspazjan, Futurepunk, Spaz, Mehehe)
Rocznik 82 urodzony w Mikołowie na Górnym Śląsku. Malarz, muralista, mag. W wolnych chwilach fotograf, grafik, animator kultury, społecznik. Zaczynał w 97 roku od graffiti. Swoje prace realizuje głównie na ulicy, jak sam mówi: "Zaczynałem na ulicy i tam jest moje środowisko naturalne." Fascynacja malarstwem sztalugowym przyszła później, dziś jednak, stanowi istotny element w jego twórczości. W swoich pracach łączy futurystyczne wizje światów wyimaginowanych ze śląską demonologią ludową, typografią i abstrakcyjnymi formami. Brał udział w wielu festiwalach malując ściany, tworząc instalacje i prowadząc warsztaty. Współpracował z wieloma instytucjami kultury. Jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz Mikołowianinem Roku w 2012 roku. Żyje i pracuje w Katowicach.

STRONA ARTYSTY:
www.raspazjan.com


 
Fot. Monika Czechowicz