wtorek, 26 czerwca 2012

Łódzki „Arlekin” wypięknieje?

Dobra wiadomość dla miasta. Znalazły się pieniądze na remont miejsca, które wymaga go od dawna: chodzi o Teatr Lalek „Arlekin”. Budynek przy 1 maja wkrótce odzyska dawny blask. Mało tego, jego wnętrze zmieni się nie do poznania!


Trudno szukać łodzian, których dzieci choćby raz nie były w teatrze Arlekin. Liczby mówią same za siebie: w Arlekinie 31 tysięcy spektakli obejrzało blisko 11 milionów widzów!
Jest to placówka, której siłą jest także to, że oddziałuje na lokalną społeczność, na środowiska dziecięce. Co, jeśli nie kultura, daje szansę młodym ludziom na ciekawe zagospodarowanie wolnego czasu? Dlatego tak ważne było dla nas znalezienie funduszy na remont placówki - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
To właśnie bajkowe spektakle, wprowadzające w świat baśni, odwracały uwagę od pogłębiającej się ruiny teatru. Ale sypiące się ściany, nie odnawiane wnętrza wyglądały coraz bardziej przygnębiająco. A to w końcu przecież teatr! Powinien zachwycać tych, którzy do niego przychodzą. I już niebawem tak będzie.
Arlekin powstał w latach 70-tych ubiegłego stulecia na bazie budynków mieszkalnych oraz domu weselnego i nigdy nie spełniał wymagań teatralnych. Dlatego prace obejmą przebudowę budynków, w tym zmianę lokalizacji sceny, widowni, foyer, zabudowę dziedzińca, nadbudowę wieży scenicznej, zmiany w części administracyjnej obiektu. Scena i widownia zostaną przystosowane do współczesnych wymogów technologii teatralnej. Nowy budynek teatru będzie też w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 26.8 mln zł, a dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego to 16.7 mln zł. Planowana data zakończenia remontu to sierpień 2013 roku.
Widownia obecnie.
Widownia po remoncie (wizualizacja)
Źródło: FAKT.PL

"PARADOKS" - W ŁODZI POWSTAJE NOWY SERIAL TELEWIZYJNY

Jesienną program drugi TVP wyemituje serial sensacyjno-kryminalny pt. "Paradoks". Zdjęcia do nowego serialu powstają w Łodzi. "Paradoks" reżyseruje Greg Zgliński, autorem pomysłu i scenariusza jest Igor Brejdygant. Obydwaj są absolwentami PWSFTviT w Łodzi.
Główną rolę inspektora Marka Kaszowskiego zagra Bogusław Linda.
W poniedziałek padł w Łodzi pierwszy klaps. Głównym bohaterem "Paradoksu" jest inspektor Marek Kaszowski, który w pracy kieruje się bardziej osobistym poczuciem sprawiedliwości, niż przepisami prawa. W tej roli zobaczymy Bogusława Lindę. Partnerować mu będzie Anna Grycewicz, która wcieli się w postać Joanny Majewskiej, komisarz z Biura Spraw Wewnętrznych, przysłanej do komendy w celu skontrolowania dawnych, kontrowersyjnych spraw Kaszowskiego i przyjrzenia się jego pracy.
W łódzkich halach przy ulicy Łąkowej wybudowano scenografię, która będzie "odgrywać" rolę wnętrz Komendy Głównej Policji, w której pracują główni bohaterowie. Łódź nie zagra zatem samej siebie, a prawdopodobnie anonimowe duże miasto. Plenerowe zdjęcia będą realizowane w ścisłym centrum.
Zakończenie zdjęć zaplanowano na koniec września. Producentem wykonawczym jest Opus Film, który zrealizuje zdjęcia dla TVP.

opracowane na podstawie Dziennika Łódzkiego