niedziela, 10 marca 2013

PLAC WOLNOŚCI - FILMOWOPlac Wolności pojawia się w filmie Juliana Dziedziny "Czerwone ciernie" z 1976 roku (potomek szlacheckiego rodu staje po stronie łódzkich proletariuszy, walczących przeciwko wyzyskowi fabrykantów i carskiemu uciskowi w okresie rewolucji 1905 roku. Stefan Wojnicz, nie zważając na swe szlacheckie pochodzenie, staje po stronie robotników, organizuje pracę konspiracyjną, a następnie zbrojny opór przeciwko wyzyskowi fabrykantów i uciskowi carskiemu. Związany jest uczuciowo z dwiema kobietami: robotnica Mańka i kuzynka Julia, z którą - o czym nie wiedział - ma syna, Kamila. Obie kobiety pomagają opatrywać rannych podczas obrony fabryki przed wojskami rosyjskimi. Stefan, mimo porażki robotników, nie poniecha walki. Jego wiernym towarzyszem będzie odtąd Kamil..)


Pojawia się w "Powrocie na ziemię" Stanisława Jędryki (plenery kręcono we Wrocławiu (Dworzec Główny) i Łodzi (ulica   Tramwajowa, ulica Roosevelta i podcienia na obecnej Legionów przy Placu Wolności).

Pierwsza scena tego fragmentu: Plac Wolności, podcienia przy obecnej ul. Legionów.


Plac Wolności "grał" również w "Trójkącie bermudzkim" Wojciecha Wójcika (1988) i w "Alei Gówniarzy" Piotra Szczepańskiego (2007)


... i serialach "Daleko od szosy" i "Apetyt na miłość" oraz w teledysku zespołu Maanam "Luciola", który możesz zobaczyć tutaj:
Lucciola - Maanam

fot. Monika Czechowicz

źródło:
Barbara Kurowska [red]. Pocztówki z miasta Łodzi.