niedziela, 10 marca 2013

PLAC WOLNOŚCI - FILMOWOPlac Wolności pojawia się w filmie Juliana Dziedziny "Czerwone ciernie" z 1976 roku. 

"Czerwone ciernie"

Potomek szlacheckiego rodu staje po stronie łódzkich proletariuszy, walczących przeciwko wyzyskowi fabrykantów i carskiemu uciskowi w okresie rewolucji 1905 roku. Stefan Wojnicz, nie zważając na swe szlacheckie pochodzenie, staje po stronie robotników, organizuje pracę konspiracyjną, a następnie zbrojny opór przeciwko wyzyskowi fabrykantów i uciskowi carskiemu. Związany jest uczuciowo z dwiema kobietami: robotnica Mańka i kuzynka Julia, z którą - o czym nie wiedział - ma syna, Kamila. Obie kobiety pomagają opatrywać rannych podczas obrony fabryki przed wojskami rosyjskimi. Stefan, mimo porażki robotników, nie poniecha walki. Jego wiernym towarzyszem będzie odtąd Kamil...


Plac Wolności pojawia się w "Powrocie na ziemię" Stanisława Jędryki (plenery kręcono we Wrocławiu (Dworzec Główny) i Łodzi (ulica   Tramwajowa, ulica Roosevelta i podcienia na obecnej Legionów przy Placu Wolności).

"Powrót na ziemię" w reżyserii Stanisława Jędryki, rok 1966.
źródło: YouTube.pl


Plac Wolności "grał" również w "Trójkącie bermudzkim" Wojciecha Wójcika (1988) i w "Alei Gówniarzy" Piotra Szczepańskiego (2007)

"Aleja Gówniarzy", rok 2007.
źródło: YouTube.pl


... i serialach "Daleko od szosy" i "Apetyt na miłość" oraz w teledysku zespołu Maanam "Luciola".

"Luciola", rok 1984.
źródło: YouTube.pl

Fot. Monika Czechowicz

źródła:
Barbara Kurowska [red]. Pocztówki z miasta Łodzi.
Studio Filmowe KADR http://www.sfkadr.com
YouTube.pl