poniedziałek, 19 maja 2014

PARK PRZY ULICY HIPOTECZNEJ


Ulica Hipoteczna, Pojezierska, Grunwaldzka, Ułańska. 

Park znajduje się w dzielnicy Bałuty, nie ma swojej nazwy. Złożony jest z dwóch części przedzielonych szeroką aleją (ulica Ułańska). 
Część północna to prostokąt podzielony na trójkąty krzyżującymi się w środku czterema alejami. Ta część parku jest cienista, ma leśny charakter, na większości terenu rosną wysokie drzewa liściaste bez podszytu. 
Rosną tu: klony pospolite, lipy, kasztanowce, graby, brzozy, jesiony. W północno-zachodnim narożniku roście grupa dębów, na jednym z nich wisi niewielka kapliczka z rzeźbą głowy Jezusa w koronie cierniowej. 

Od strony ulicy Pojezierskiej pomiędzy drzewami rosną również krzewy m.in. bez czarny. Grupa drzew iglastych (świerki, modrzewie) rośnie w południowo-wschodnim rogu tej części parku. 
Część południowa parku rozciąga się wzdłuż ulicy Hipotecznej, nie posiada regularnych alejek, teren jest sztucznie pofałdowany. 
Ta część parku ma charakter rekreacyjny. Znajduje się tam duży plac zabaw oraz przyrządy do ćwiczeń.


Tuż przy alei rozdzielającej park rośnie potężna topola Maksymowicza o białej korze i dużych skórzastych liściach. W parku udało mi się sfotografować takie oto majowe harce. W pierwszej chwili pomyślałam, że to zaloty, ale nie - to musiały być wiewióry-dziewczyny: jak tylko zobaczyły aparat fotograficzny zaczęły się pięknie wdzięczyć, pozować, minki zalotne robić - jak rasowe modelki...W okolicy placu zabaw rosną m.in. jarzębiny, dęby szypułkowe, krzewy dzikiej róży, lipy. 
Po intensywnych majowych deszczach w niektórych miejscach parku zrobiło się bardzo romantycznie, ale... nie do przejścia bez kaloszy.


fot. Monika Czechowicz